Tin, Güçlü Bir Yönetim Sistemi Kuruluyor

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda oylanarak kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 9, 10 ve 11’nci maddeleriyle ilgili yaptığı değerlendirme deCumhurbaşkanına yargı yolunun açılacağını ve seçimlerin yenilenme kararının alınabileceğini belirterek, “Güçlü Cumhurbaşkanı ve istikrarlı bir yönetim modeli hayata geçiriliyor” dedi. 

Tin, Güçlü Bir Yönetim Sistemi Kuruluyor

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 9, 10 ve 11’nci maddelerin ayrı ayrı görüşüldüğünü ve ardından yapılan gizli oylama sonucu maddelerin kabul edildiğini söyledi. 

Anayasa değişiklik teklifinin kabul edilen 9, 10 ve 11’nci maddelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Şahin Tin; “Gazi Meclisimizde Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerini gerçekleştiriyoruz. Teklifte yer alan9, 10 ve 11’nci maddelerin görüşmelerinin ardından yapılan gizli oylama sonucu 9’ncu madde 343 oyla 10’ncu madde 343 oyla ve 11’nci madde de341 oyla kabul edildi” dedi. 

CUMHURBAŞKANI’NA YARGI YOLU AÇIK OLACAK

Genel kurulda yapılan görüşmelerin ardından gizli oylama sonucu kabul edilen 9’ncu maddeye göreCumhurbaşkanına yargı yolunun açık olacağını söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 343 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 9’ncu maddesiyle,Cumhurbaşkanı sistemi denetime açık hale geliyor. Bu düzenlemeyle herhangi bir suç işlediği iddia edilen Cumhurbaşkanı hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tam sayısının 5’te üçünün gizli oyuyla soruşturma açılmasına karar verilebilecek. Soruşturma açılması halinde de Meclis’teki siyasi partilerin oranları nispetinde oluşturulacak olan 15 kişilik komisyona üye verilerek soruşturma yapılabilecek. Soruşturma neticesinde Meclis üye tam sayısının 3’te ikisinin gizli oyuyla yüce divana sevk kararı alınabilecek. Bu süreçlerde Cumhurbaşkanı seçim kararı alamayacak. Yüce divan tarafından seçilmeye engel bir suçtan mahkûm edilen Cumhurbaşkanının görevi de sona erdirilebilecek” dedi. 

SİSTEM AKSAMADAN İŞLEYECEK

Anayasa değişikliği teklifinin 10’ncu maddesinin Cumhurbaşkanı yardımcıları, Cumhurbaşkanına vekâlet ve bakanlarla ilgili düzenlemeleri içerdiğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 343 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifimizin 10’ncu maddesine göre, Güçlü Cumhurbaşkanı ile istikrarlı bir yönetim modeli hayata geçirilecek. Seçimlerin ardından oluşan koalisyon kargaşasına son verilecek. Hükümet hala neden kurulamıyor gibi soruların cevabına ihtiyaç kalmayacak. Çünkü bu maddeyle Cumhurbaşkanı yardımcıları ile Bakanları doğrudan Cumhurbaşkanı atayacak. Cumhurbaşkanı tarafından ataması yapılan Cumhurbaşkanı Yardımcıları ve Bakanlar içinde de işledikleri herhangi bir suç olması halinde yargı yolu açık olacak” dedi.

SEÇİMLERİN YENİLENMESİNE KARAR VERİLEBİLECEK

Anayasa değişiklik teklifinin 11’nci maddesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin yenilenmesine ilişkin bir düzenleme olduğunu belirten Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu341 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 11’nci maddesiyle Cumhurbaşkanı ve TBMM seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Bu karar ancak Cumhurbaşkanı tarafından ya da Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tam sayısının 5’te üç çoğunluğu ile verilebilecek. Her iki durumda da TBMM genel seçimi ile Cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak. Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesi kararı verilirse en fazla iki dönem seçilebilen Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilecek. Seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeleri ile Cumhurbaşkanının görev süresi de 5 yıl olacak” dedi. 
 

haberdenizli.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243