banner1120
banner1029
08 Aralık 2014 Pazartesi 15:51
430 Okunma
TARİHİ MİRAS KADERİNE TESLİM EDİLDİ
TBMM Başkanlığı’na Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, kısa adı KUDEB olan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma, uygulama ve denetim için 81 ilde kurulması gereken büroların sadece 20 ilde faaliyete geçtiğini belirterek,’’Türkiye genelinde 12032 tane arkeolojik Sit, 265 tane de kentsel arkeolojik sit alanı bulunmaktadır.Bu tarihi birikim emin ellerde değildir’’ görüşünü savundu.
KUDEB yönetmeliğinin sadece 30 belediye’de uygulandığını savunan CHP’li Keskin daha sonra şu görüşlere yer verdi:
‘’Oysaki buralara kurulacak KUDEB’ler vasıtasıyla arkeolog, sanat tarihçi, mimar gibi binlerce meslek sahibine istihdam yolu açılacağı gibi aynı zamanda kültürel mirasımız da daha emin ellere teslim edilmiş olacaktır. Özel İdareleri, Büyükşehir Belediyeleri ve Bakanlıkça izin verilen belediyeler bünyesinde kurulan KUDEB'lerde mimarlık, şehir planlama, mühendislik, sanat tarihi meslek alanlarından en az birer uzman; arkeolojik sit alanının bulunması halinde, alanın özelliğine göre en az bir arkeologun görev alması zorunlu tutulmuştur. Kültür ve Turizm Bakanlığının tarihi dokuyu korumak ve yaşatmak amacıyla çıkardığı 2863 sayılı Kültür ve Tabiat varlıklarını Koruma Yasasının 10-11 ve 57`inci maddelerine dayanılarak hazırlanan KUDEB yönetmeliği ile belediyelere bürokratik işlemleri kısaltıp tek bir merkezde toplayarak tarihi binaların bakım ve onarımı süreçlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması amaçlanmış ise de, bu yönetmelik tam anlamıyla uygulamaya geçirilememiştir.’’
CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin,Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:
1-2005 yılından bugüne kadar il özel idareler ve belediyelerde kurulan KUDEB’lerin il ve ilçelere göre dağılımı ne şekildedir?
2-Kurulmuş ancak faaliyete geçmemiş KUDEB’lerin il ve ilçelere göre dağılımı nasıldır?
3-2015 yılında hangi il özel idareleri ve belediyelerde KUDEB’lerin kurulması planlanmaktadır?
4-Kurulmuş olan KUDEB’lerde kaç tane arkeologistihdam edilmektedir?
5-Kültür ve Turizm Bakanlığı söz konusu yönetmelik kapsamında ilgili belediyelere ve özel idarelere, bugüne kadar kurulması gereken, ancak kurulamayan KUDEB’lerin acilen hayata geçirilmesi için resmi yazışma yaparak konunun takibini yapmış mıdır?
6-KUDEB’lerin il özel idarelerve belediyelerde kurulmasının keyfiyetten çıkarılıp yasal zorunluluk haline getirilmesine yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında başlatılan herhangi bir çalışma var mıdır?

haberdenizli.com

Son Güncelleme: 08.12.2014 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.