GÜRLESİN'E APART TEPKİSİ

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in apartlarla ilgili Huzur toplantısında yaptığı açıklamaları eleştiren MHP Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Yusuf Garip, belediyelerin ahlak zabıtalığı yapma gibi bir görevi olmadığını söyledi.

POLİTİKA 29.11.2014, 17:53 29.11.2014, 17:54
GÜRLESİN'E APART TEPKİSİ
Pamukkale ilçesinde Kınıklı polis merkezinde yapılan ‘‘ Huzur toplantısında’’ Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in ‘‘ Buradan aleni duyulsun apart olan her yere gireceğiz, bugüne kadar müdahale edilmediyse bizim dönemimizde olacak’’ açıklamasına tepki gösteren, MHP’li Yusuf Garip, Belediye Kanununda belediye başkanına verilen görevlerin açıkça belirtildiğini, kanunlarda açıkça yetki verilmediği halde ‘‘ apart olan her yere gireceğiz’’ sözünün hukuk devletinde kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.
Garip, yaptığı yazılı  açıklamada şunları söyledi,  “Belediye Kanunun 38. Maddesinde açıkça belediye başkanının görevleri belirtilmiştir. Bu görev ve yetkiler arasında konutlara girip ahlak zabıtalığı yapmak gibi görevi yoktur. Anayasanın 20. maddesinde ‘ Özel hayatın gizliliği ve korunması’’ başlığı altında; herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Anayasamızda yer alan emredici hükümler var iken 'apart olan her yere gireceğiz’ sözünün hukuk devletinde kabul edilemez bir durumdur, anayasanın açıkça ihlalidir. Sayın başkan bu açıklamasını uygulamaya geçirdiği takdirde anayasal bir suç işlemiş sayılır. Sayın Gürlesin’in bu açıklamasıyla;  gerçekten herkesin konutlarına girerek yasalarda kendisine verilmeyen bir yetkiyi mi kullanmak istemektedir? Yoksa apart işletmeciği yapan kişilere, yada apart inşaatı yapıp satan bir kısım müteahhitlerin yaptığı imara aykırı apart adı altında kullanılan yapıları yapıp satan ve kullananlara göz dağı mı vermektedir? Ya da,  bir dönemin başbakanı şimdiki cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aylar önce apartlar ile ilgili açıklamalarına atıf yapılarak,  Erdoğan’ın izinden gidiyorum mesajını bir yerlere vermeye mi çalışmaktadır?”  

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)