banner1120
banner1029
30 Kasım 2011 Çarşamba 15:35
398 Okunma
‘AR-GE’ye destek artarak devam edecek’

AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Mehmet Yüksel, AK Parti hükümetlerinin iktidara geldiği ilk günden bu yana araştırma ve geliştirme faaliyetlerine büyük önem verdiğini söyledi. 2012 bütçe döneminde de yine AR-GE desteğinin artarak devam edeceğini dile getiren Yüksel, “Ar-Ge Desteklerindeki hedefimiz, dünya piyasalarına katma değeri ve kar marjı yüksek ürün ve hizmetler sunmaktır” dedi. AR-GE çalışmalarına verilen desteklerle ilgili olarak değerlendirme yapan Milletvekili Yüksel, “2008 yılında AR-GE faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik çok önemli bir reform iktidarımız tarafından gerçekleştirmiştir. 2008 yılında gerçekleştirilen bu reform ile AR-GE merkezlerinde yapılan harcamaların yüzde 200’ünün gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde indirim konusu yapılmasına imkân sağlanmıştır. Yine bunun yanı sıra AR-GE ve destek personeli için yüzde 90’a varan gelir vergisi istisnası, damga vergisi istisnası ve beş yıl süreyle işveren sigorta prim desteği sağlanmıştır. Bütün bu gayretlerimizin bir sonucu olarak da AR-GE harcamalarının milli gelire oranı 2002’de binde 5,3 iken bugün bu oran yüzde 1’i geçmiş ve AR-GE konusunda ortaya konan gayreti gözler önüne sermiştir. İktidarımızın AR-GE konusunda hedefi yüksektir. Öyle ki orta vadede bu oranı yüzde 2’ye 2023 yılında ise yüzde 3’e yükseltmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bununla birlikte yine hedefimiz ülkemizi katma değer zincirinde daha üst sıralara çıkartmak ve böylece dünya piyasalarına katma değeri ve kar marjı yüksek ürün ve hizmetler sunmaktır. Bu çabalarımızın sonucu olarak görülüyor ki dünyanın önde gelen şirketleri AR-GE merkezlerini Türkiye’ye taşımaktadır” dedi.

Ülkenin geleceğine yatırım yapılıyor

Türkiye’de AR-GE merkezi açan şirket sayısının 102’ye ulaştığına dikkat çeken Yüksel, 2012 yılında yaklaşık 1,5 milyar liralık ödeneğin AR-GE için öngörüldüğünü belirtti. Milletvekili Yüksel, “Türkiye’de AR-GE merkezi açan şirket sayısı 102’dir. Bugün itibariyle bu merkezlerde çalışan AR-GE personel sayısı 14 bin civarındadır. Bu işletmelerin 2008–2010 yılları arasında gerçekleşen AR-GE harcaması tutarı 4,8 milyar TL’dir.  Bilime, teknolojiye ve AR-GE ’ye daha fazla kaynak ayırıyoruz ve bundan sonrada AR-GE desteklerinin artırılması konusunda önemli adımlar atmaya, kaynak ayırmaya devam edilecektir. 2012 yılı bütçesinde başta TÜBİTAK AR-GE projeleri olmak üzere, üniversite ve sanayi kesimi AR-GE projeleri desteklenmeye devam edilecektir. Önümüzdeki dönemde, AR-GE ve yenilik kapasitesinin güçlü olduğu başta otomotiv, makine ve imalat teknolojileri ile bilgi ve iletişim teknolojileri gibi alanlardaki araştırma altyapılarını oluşturmaya ve araştırmacı insan gücünü yetiştirmeye daha da önem verilecek ve gelişen ve hızla büyümeye devam eden Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaya devam edilecektir” şeklinde konuştu

haberdenizli.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.