10.04.2021, 12:09

ONLİNE EĞİTİM MASALI

Uzaktan eğitimin ardından belirli kademelerdeki sınıflar öncelikli olarak haftanın belirli günlerinde yüz yüze eğitime başlamıştı. Türkiye’deki vaka sayılarının 55.000’e ulaşmasından sonra akıllarda şu soru oluştu ‘okullar devam edecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 9 Nisan'da katıldığı bir televizyon programında süreçle ilgili bazı açıklamalarda bulundu ama bu açıklamalarda çelişkiler söz konusu. Önümüzdeki hafta içinde okulların durumu ile bir karar verileceğini dile getiren Ziya Selçuk, 125.000 öğretmenin de aşılacağını söyledi. Çelişkiler başlıyor. İlk olarak 125.000 öğretmenin aşılanacağı söylendi ama okulların şuan faaliyet göstermesine rağmen henüz sadece 10.000 öğretmen aşılanmıştır. En başından beri aşılama bitmeden, özellikle öğretmenler ve çocuklar aşılanmadan bu sürecin sağlıklı yürümeyeceği açıkça ortadaydı. Okulların yüz yüze eğitime devam etmesinden yana olan Ziya Selçuk, daha öğretmenlerini aşılayamadığı gerçeğini henüz kabullenmiş gibi görünmüyor. Ziya Selçuk şuan online eğitimde dünya genelinde çok iyi olduğumuzu dile getirmişti, bununla birlikte uzaktan eğitimde çocukların sadece %10’nun kendi internetlerinden kaynaklı sorun yaşadıklarını da belirtti. Yaşananları bu kadar görmezden gelerek ütopyada yaşamak çok güzel olmalı sevgili okurlar. Evlerinde interneti ve bilgisayarı olmayan birçok öğrenci dolarında tavan yapması ile birlikte henüz online eğitim için gerekli materyallerine kavuşamadılar ama ekranlarda yaşanan düzen çok daha farklı olmaya devam ediyor. Okulların yüz yüze devam etmesinden yana olduğunu ısrarla belirten Ziya Selçuk müjde verir gibi 125.000 öğretmeni aşılayacağını söylerken bunun sadece bir zaman kazanma stratejisi olduğu da açıkça ortadır.

Biraz Daha Lebaleb 

Lebaleb diyerek kongrelerin dolup taşmasına sebep olan iktidar şuan ki eğitim sistemi hakkındaki kararlarını önümüzdeki hafta içinde açıklayacak. Başta sınav grupları olmak üzere tüm kademelerdeki öğrenciler online eğitimde verim alamadan sınavlara girecekler.

Ziya Selçuk her ne kadar online eğitimde sınav gruplarının zararının olmadığını öğrencilerin konu eksiklerini videolardan,  Eba Tv’den kapatabileceklerini belirtse de bu da 2021’in kötü masallarından biri olmaya devam edecek gibi görünüyor. Eğitimde yüz yüze geçilmesini tavsiye eden bir Milli Eğitim Bakanı var ama aşılanan öğretmen sayısı sadece 10.000 bununla birlikte biraz daha lebaleb… Ülkemizde alınan her kararın eğitimi derinden etkilediği bu kadar ortadayken yerimizde saymaya devam edecek gibi görünüyoruz.

Peki bundan sonra ne mi olacak? Lebaleb de lebaleb diyerek kongrelerden çıkmazsanız, 125.000 öğretmeni aşılama sözünüzü kısa sürede yerine getirmezseniz ve online eğitimde sadece öğrencilerden %10’unun sorun yaşadığını düşünerek hem kendinizi hem de toplumu kandırmaya devam ederseniz yaşadığımız sadece kötü bir masal olur hem de online bir masal.

Yorumlar (1)
H.Ç.- bir eski eğitimci 1 ay önce
Halktan kopmuş bir "saray" ın, dershaneci bakanı'nın, milletin çocuklarınin eğitimini çok ta umursadığinı sanmıyorum. Ama dediğiniz gibi "masal" okuyarak milleti oyaliyorlar...