03.04.2021, 10:13

Olmasaydı Sonun Böyle; Kısa Çalışma Ödeneği

2020 yılının mart ayında Çin’in Wuhan kentinde meydana gelerek dünya genelinde yayılım gösteren, başta sağlığımız olmak üzere ekonomi, eğitim ve aile ilişkilerini yıpratan Covid-19 virüsü ne yazık ki henüz yakamızı bırakmış değil. Covid-19 virüsünün ülkemizde de yayılması ile birlikte birçok esnaf kepenkleri indirdi. Devlet İşverenlere ve işçilere pandemiden dolayı çalışamadıkları ve maaşlarını alamadıkları için yaklaşık bir yıl boyunca kısa çalışma ödeneği adı altında belirli ücretler ödedi. İşin tuhaf tarafı şu ki virüs bitmediği halde 31 Martta bu verilen kısa çalışma ödeneklerinin süresi bitti, sadece 5 Nisanda mart ayının ücretleri yatacak. Şapkamızı önümüze alalım ve düşünelim.

Dünya geneli devamlılığını sürdüren bir salgın var, insanlar bu süreçte işlerine gidemediler dolayısıyla da maaşlarını alamadılar ama bu durum hiç yaşanmamış gibi bu verilen ücretler size yeterli imajı çizilerek 31 Martta sona erdi.

Ortada 41.000'e gelmiş bir vaka sayısı, kısıtlamalara tekrardan başlayacak bir Türkiye varken insanların temel ihtiyaçları için harcamak zorunda oldukları paraların süresi nasıl bitebiliyor?

Virüs tüm dünyayı ele geçirirken faturalar, kiralar, market ve pazar ihtiyaçları güneş enerjisiyle mi karşılanacak diye sorarım sadece. Ülke geneli kapanmaya gidilirse ki bu hiçbir zaman tamamen olmadı ve bu yüzden de salgın son seyrinde devam ediyor ama biz olumlu düşünerek varsayalım kapanmaya gidildiğinde yani işyerleri, fabrikalar, dükkanlar tekrardan faaliyetlerini devam ettiremedikleri zaman ne olacak?

Şu an tamamen herkes işine dönmüş değil çoğu işyeri faaliyete geçemedi. Ha bitti ha bitecek derken bir yılı aşkın bir süre geçti süre geçerken düzelmeye gitmemiz gerekirken daha da kötüleştik peki bu kadar insan işine bile gidemezken bu virüsün bitmemesini neye borçluyuz?

Sağ baştan sayabilirim; kongreler, ülkenin ne yazık ki tamamen bir kapanmaya gidememesi, çalışması zorunlu olduğu için kapanmayan işyerlerinde çalışan işçiler… Var da var yani. Şimdi düşünüyorum kongreler devam ediyor normalleşmeye geçtik ama salgın bitmediği için kapalı bulunan işyerlerine dönemeyen çok fazla işçi var ne zaman dönecekleri de meçhul ama her şey yolundaymış gibi verilen kısa çalışma ödeneği yardımının süresi doldu.

Tam olarak dillere dökülmeyen ama akıllardan geçen bir durumu yaşıyoruz sanırım. ‘Ölen ölsün kalan sağlar bizimdir’.

İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamaları için bir işe sahip olmaları gerekir bu işe sahip olmayan ya da şu an ki salgın örneği gibi çalışamayan vatandaşların güvenebileceği bir devletin onlara sahip çıkması gerekir. Şuan yaşamakta olduğumuz pandemi dönemi bitene kadar bu insanlar taş yemeyecekleri için gözler televizyonda, kulaklar bakanlarda.                          

Evine bir ekmek götüremeyen baba, çocuğuna bir süt pişiremeyen ocağında çorba kaynayamayan anne soracaktır ki ölen ölsün kalan sağlar sizin mi olacak?

Yorumlar (1)
Huseyın collu 10 ay önce
Tebrikler goruslerıne saygı duyuyorum deden olarak basarıların devamına dılerım