08.05.2021, 11:00

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR

Sevdiklerimizden ayrı, evlerimizde kapılarımızın ardından kutlayacağımız bir bayram daha geliyor. Ülke genelinde girilen bir kapanma ile birlikte Ramazan Bayramı’na günler kaldı. Komşularından çörek toplayan çocuklar, sabahları bayram namazına giden büyüklerimiz ve ailece yapılan bayram kahvaltıları... Tüm bunların hepsini önceden yapabiliyorken kıymetini bilmediğimizi bir kere daha anlamış olduk. Bayramlar kalabalık güzeldir diyen büyüklerimiz ne kadar da haklıymış diye keşkeler döktüğümüz bir bayrama daha günler sayıyoruz.

Aslında en çok korkulan oldu, teknoloji her şeyi ele geçirmişken şimdi bayramlarımızı da telefon ekranlarımızdan kutlayacağız. 

Yine mi misafir gelecek diye yakınan çocuklar şimdi evlerde kapalı kaldık diye üzülür oldu şu an istesek de sevdiklerimizle doyasıya kahvaltılar yapamayız, sarılamayız.

Kalabalık geçen bayramlardan şikayet ederken kendimizi istemsizce yapayalnız buluverdiğimiz bir ramazan bayramı daha kapımızda. Nerede o eski bayramlar diye yakınırken aslında o zamanlarda yaşadığımız bayramların tadının nasılda güzel olduğunu şimdi anlıyoruz. Bayram demek mutluluk demekti, bayram demek birlik demekti…

Şu an içinde bulunduğumuz pandeminin yarattığı sağlık sorunlarından sonra bizi en derinden etkileyen bir özelliği de sevdiklerimizden ayrı geçirdiğimiz günler oldu. İlerideki nesillere bayramlarımızı anlatırken bu günlerimizden de bahsettiğimiz zaman bu sefer kıymetini bilerek anlatmış olacağımızı umuyorum. Hayatımızda üzüntüye de mutluluğa da şaşırmaya da heyecana da yer var. Asıl önemli olan sevinci de hüznü de birlikte paylaşmak ve bunu tam anlamıyla yapabildiğimiz tek gün bayram günleriydi. Covid-19 sadece sağlık olarak değil bizleri sevdiklerimizden uzak tutarak duygusal anlamda da hırpaladı. Bir bayramımız daha büyüklerimizin ellerinden öpmeden, miniklere çikolata vermeden geçecek. Dilerim ki böyle geçen son bayram olur, bir sonraki bayramlarda herkesin sofrasında bayram sevinci yaşanır. Kapılarımızın ardından kutladığımız son bayram olsun. Ramazan bayramınızı kutlar, hep birlikte geçireceğimiz nerede o eski bayramlar derken bu sefer yüzümüzde kırık bir hüzün değil gülümseme oluşturacak sağlıklı huzurlu nice bayramlar diliyorum. Sağlıcakla kalın.
 

Yorumlar (1)
Hüseyin çöllü 2 ay önce
Ağzına sağlık bir tek kızım