Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Özel gereksinimli bireylerin sosyalleşmelerini, mesleki beceri ve hobi kazanmalarını ve her alanda kendi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hizmet veren Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliği düzenlendi.

MERKEZEFENDİ BLD 27.10.2021, 13:33
Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Özel öğrencilerinin hazırlamış olduğu programa Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, öğrenciler ve veliler katıldı. 2021-2022 eğitim öğretim yılının startının da verildiği programda konuşan Başkan Doğan, “Tarihe dönüp baktığımızda bu ülke kolay kazanılmadı, bu topraklar kolay kazanılmadı. Çok büyük mücadeleler verildi. 26 Ağustos'ta başlayan büyük taarruz akabinde 30 Ağustos'ta her yıl kutladığımız Zafer Bayramı ile birlikte artık ülkemiz tamamen düşmandan kurtuldu. Ülkemiz düşman işgalinden kurtulmuştu ama bir yönetim şekli belirlenmesi gerekiyordu. Bu ülkenin artık padişahlık ile değil demokratik yollarla yönetilmesi gerekiyordu. 29 Ekim 1923'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti ilan etti. Bu tarihten sonra her yıl 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır” dedi.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR”

Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte ülkede birçok devrimin ve yeniliğin olduğunu belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Cumhuriyet ile Türkiye’nin yeni bir atağa geçerek muasır medeniyetler seviyesine ulaştığını söyledi. Başkan Doğan, “Cumhuriyet, halkın kayıtsız, şartsız egemenliğini kendi kullanmasıdır. Yani Atatürk'ün deyimi ile ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ Cumhuriyet, sizlerin seçtiği kişilerin, sizleri yönetmesidir. Bu demokrasi açısından çok çok önemlidir. Ülkenin gelişmişliği açısından Cumhuriyet ve demokrasi büyük önem taşımaktadır. Cumhuriyetin bize kazandırdıkları çok fazladır. Gerek ticari anlamda gerek hukuki anlamda gerek hak ve özgürlükler anlamında Cumhuriyetle birlikte ülkemiz yeni bir atağa geçmiştir ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır” diye konuştu.

“CUMHURİYETE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Cumhuriyetin zor şartlar altında, iç ve dış tehditler içerisinde ilan edildiğini belirterek, “Tarihe dönüp baktığımızda saltanatın kaldırılması, harf inkılâbı, Türk kadınına birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının verilmesi, ticari gelişmeler gibi birçok yenilik, birçok Avrupa ülkesinden daha önce ülkemizde Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte hayata geçirildi. Bu anlamda bizler Cumhuriyete çok şey borçluyuz ve ona sonuna kadar destek çıkmak zorundayız. Bugün bu ülkede sizler, bizler rahat bir şekilde, özgür bir şekilde yaşıyorsak, her gün evimizden çıkıp mutlu bir şekilde çalışıyorsak, akşam evimize dönüyorsak, buralara gelebiliyorsak işte Cumhuriyetin ilan edilmesi ile olmuştur. Tabi bu iş çok kolay olmadı. Birçok mücadele verildi o dönemde. Zor şartlar altında düşmanla mücadele edildi. İç ve dış tehditler arasında Cumhuriyet ilan edildi” dedi.

“TEK DÜŞÜNCESİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’YDİ”

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle, saygıyla ve minnetle anan Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Öyle bir liderimiz vardı ki o dönemde, ileriyi görüyordu, vizyonu vardı. Tek derdi, tek düşüncesi Türkiye Cumhuriyeti idi. Tek derdi ülkesini o sefaletten, o yoksulluktan, o düşman işgalinden kurtarmaktı. Tek derdi kendi milletinin de diğer muasır medeniyetler seviyesindeki devletlerde yaşayan insanlar gibi aynı haklara sahip olması ve insanca yaşamasıydı. O yüzden Cumhuriyeti kuran, ilan eden ve bu günlere kadar getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle ve saygıyla minnetle anıyoruz. Eğer Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk bu Kurtuluş mücadelesini başlatmasaydı bugün maalesef bizler işgal altında olan bir ülke olarak yaşamaya devam edecektik” diye konuştu.

“İYİ Kİ CUMHURİYET VAR”

Yeni öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Başkan Doğan, “Buradaki herkes Atatürk ilke ve devrimlerinden bir gün olsun şaşmayacak. Buradaki herkes demokrasiye, cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacak. Öğretmenlerimizle, müdürlerimiz ile birlikte Merkezefendi Belediyesi olarak hiçbir zaman aklın ve bilimin öncülüğünden şaşmayacağız. Akıl ve bilim neredeyse bizler de orada olacağız. Biz bunu geçmişte zaten tecrübe ettik. Aklın ve bilimin yolundan gitmenin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Bugün de aynı şekilde devam edeceğiz. Ben, sizlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı gönülden kutluyorum. İyi ki Cumhuriyet var. Yeni öğretim yılımızın da hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan konuşmasının ardından, kursiyerlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak hazırladığı resim sergisine katıldı.

Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu
 

Yorumlar (0)