YERİN ALTINDA BULUNAN CENNETE GİDİYORLAR

Mağara turizminde 'Ben de varım' diyen Denizli'de 2015 yılının ilk yarısında binlerce turist dünyaca tanınan, turizme açık Keloğlan ve Kaklık mağaralarını gezdi.

KÜLTÜR SANAT 27.08.2015, 09:47 27.08.2015, 10:01
YERİN ALTINDA BULUNAN CENNETE GİDİYORLAR
Kaklık ve Keloğlan mağaraları doğal güzellikleri ve dokusuyla görenleri hayran bırakıyor. Kaklık Mağarası, içerisinde beyaz cennet olarak bilinen Pamukkale'dekine benzer beyaz travertenler bulunduğu için 'Yer Altındaki Pamukkale' olarak tanınıyor.   Denizli'de turizm çeşitliliğini giderek artıyor. Zengin jeotermal kaynaklara sahip olması nedeniyle sağlık turizmi başta olmak üzere, inanç turizmi, av turizmi, tarih turizminin yanında bölgede bulunan mağaralarda bir bir turizme kazandırılıyor. Bölgede mağara turizmi de giderek gelişiyor. Onlardan ikisi Kaklık ve Keloğlan mağaraları. Kaklık Mağarası, içerisinde beyaz cennet olarak bilinen Pamukkale'dekine benzer beyaz travertenler bulunduğu için 'Yer Altındaki Pamukkale' olarak tanınıyor. Sekiz yıl önce ortaya çıkarılan ve dönemin valisi Yusuf Ziya Göksu'nun girişimleriyle çevre düzenlemesi yapılarak turizme açılan Kaklık Mağarası'na adeta turist yağıyor. Yerli ve yabancı turistler bu güzelliği görmek için Kaklık mağarasına akın ediyor. 

“Keloğlana ilgi büyük”

Denizli'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Dodurgalar Mahallesinde bulunan Keloğlan Mağarası da Denizli'de mağara turizmine büyük katkı koyuyor. 2002 yılında keşfedilen  Keloğlan Mağarası 2003 yılında  ziyarete açıldı. Mağaranın içinde bulunan ve 10 bin yılda su tanecikleri tarafından oluşturulduğu düşünülen dikit ve sarkıtlarıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor. Mağaranın nefes darlığı, astım, bronşit gibi hastalıklara iyi geldiğine inanılıyor, bu ve bunun gibi birçok ayrıntıyı duyan insanlar da buraya akın ediyor. Doğal güzelliğiyle dikkat çeken mağara, 145 metre uzunluğa sahip. Keloğlan Mağarası, içindeki dikit ve sarkıtlarla ülke genelinde aynı özelliği taşıyan mağaralar arasında anılıyor. Ayrıca mağara için anlatılan bazı efsaneler de burasını halk arasında önemli kılıyor. 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)