Vali Altıparmak Kazı Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Pluotonium (Cehennem Kapısı) ve Antik Tiyatro'da incelemelerde bulunarak, İtalyan Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. F. D'Andria'dan bilgiler aldı.

Vali Altıparmak Kazı Çalışmalarını Yerinde İnceledi
Beraberinde Pamukkale'den sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Soykan ile birlikte kazı çalışmalarını yerinde incelemek için Pamukkale'ye giden Vali Dr. Ahmet Altıparmak, ilk olarak yapımında son aşamaya gelinen Kuzey Kapı ziyaretçi kabul merkezinin son durumu hakkında bilgi aldı. Vali Altıparmak Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal ve İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Gülsüm Çelebi'den gelinen son nokta hakkında bilgiler alarak , mevcut Denizli turizm tanıtım haritasının yenilenmesini istedi. Yeni haritanın daha anlaşılır ve görsel zenginliğinin fazla olması talimatını veren Vali Dr. Ahmet Altıparmak, ziyaretçi kabul merkezindeki eksikliklerin hızla tamamlanarak hizmete açılmasını ifade etti.
 
Daha sonra Pluotonium'a (Cehennem Kapısı) geçen Vali Dr. Ahmet Altıparmak, buradaki kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında İtalyan Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. F. D'Andria'dan bilgiler aldı. Pamukkale'de 1957 yılında başladıkları ve halen devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren ve çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Ord. Prof. Dr. F. D'Andria, 2 bin yıl önce bölgede yaşayan insanların buradaki yaşantıları hakkında da bilgiler verdi. 
 
Son olarak Antik Tiyatrodaki gelinen son durumu inceleyen Vali Altıparmak, buradaki restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. F. D'Andria, 2009 yılında başlayan sahne restorasyon işlerinin 2013 yılında tamamlandığını, depreme karşı güçlendirme çalışması da yaptıklarını anlattı. Prof. Dr. F. D'Andria son bir kaç yıldır Antik Tiyatro'da konser organizasyonlarında düzenlendiğini aktardı.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER