Kızılcabölük belgesele konu oldu

Denizli’nin el dokuması tekstil ürünleri ile ünlü Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesi, TRT Belgesel kanalında yayınlanan ‘Kalk Gidelim’ programına konu oldu.

Kızılcabölük belgesele konu oldu

Denizli’nin el dokuması tekstil ürünleri ile ünlü Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesi, TRT Belgesel kanalında yayınlanan ‘Kalk Gidelim’ programına konu oldu. Program yapımcısı ve sunucusu Esra Alkan ve ekibi tarafından beldede bulunan Özay Gönlüm Anıtı, Müftüler Müzesi, Çarpına Müzesi, Hanife ve Ahmet Paralı Yöresel El Sanatları ve Tekstil Müzesi,  Kavaklı çeşmesi, Killi Pınar ve aşk yolunda çekimler yapıldı. 650 yıllık geçmişe sahip el dokuması tezgâhları ile birlikte yöresel tatlar top tarhana aşı, Kızılcabölük kebabı, erik turşusu, kaşık helvası ve Kızılcabölük kahvesinin yapılışı ile ilgili görüntüler çekildi. Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu, program yapımcısı Esra Alkan ile makamında görüştü. Kızılcabölük’ün farklılıklarının farkına vardıklarını ve bunları paylaşmaya başladıklarını anlatan Belediye Başkanı Uslu; “Kızılcabölük doğanın, tarihin, kültür ve sanatın, tekstil ile buluştuğu noktada yer alıyor. Sahip olduğumuz doğal, tarihi, kültürel ve sanatsal değerlerimizi öne çıkaracak projeler oluşturduk ve uyguladık. Bunun yanında özellikle el dokuma sanatını destekleyici ve tanıtıcı faaliyetlerimiz oldu. Yöresel el sanatları ve tekstil müzemizi geliştirdik, müftüler müzesi ve çarpına müzesini kurduk. Dünyada örnekleri olmayan bu iki müzeyle birlikte Kızılcabölük üç müzeye sahip oldu. Turizme yönelik yeni mekânları ortaya çıkardık. Diğer yörelerden farklı yemek, turşu ve tatlı çeşitlerimizin de tanıtımına ağırlık verdik. Kızılcabölük kahvesi ve Kızılcabölük çayının karışımlarını standart hale getirerek misafirlerimize ikram edilebilir hale getirdik.” Dedi.
Gelen pişman olmaz
Kızılcabölük’e gelen misafirlerin pişman olmayacaklarını, beldede herkesin ilgisini çekecek çok değişik mekânların bulunduğunu ifade eden programın yapımcısı ve sunucusu Esra Alkan; “Bir yöreyi, en iyi o yörenin insanından dinleyebilirsiniz,  görüşünden yola çıkarak, gittiğimiz yörenin coğrafi özelliklerini, tarihi ve arkeolojik değerlerini ekrana taşıyoruz. Müzeleri, parkları, etkinlikleri, müziği, folkloru, yemekleri ile o yörenin günlük hayatını paylaşıyoruz. Elbette Türk insanının misafirperverliğiyle tatlanan hoş sohbetler de programımıza renk katıyor. Kızılcabölük’ te her şey var. Burada günlerce çekim yapsak sanki bitiremeyeceğiz. Her köşeden farklı bir şeyler çıkıyor. İlginç bir yöre, aradığınız her şey var.”dedi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2012, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER