Kaya Resimleri Paneli Pazartesi Günü Yapılacak

KÜLTÜR SANAT 20.11.2021, 10:21
Kaya Resimleri Paneli Pazartesi Günü Yapılacak

Pamukkale Üniversitesi, Avrasya Yönetici Sanayici ve İş Adamları Derneği (AYSİAD) ve Çal Yöresi Derneği işbirliği ile 'Türklerin Ortak Belleği Kaya Resimleri' paneli düzenelenecek. 

Kaya resimlerinin, Türk topluluklarının binlerce yıllık geçmişine uzanan ortak Somut Kültürel Mirası olduğu belirten AYSİAD Başkanı Mahmut Catlık, "Başlangıçta Türkistan sınırlarında bulunan kaya resimlerinin, Türkistan’a komşu coğrafyalarda, bu arada Doğu Anadolu’da da bulunması; derken Karadeniz bölgesi, Akdeniz ve nihayet Ege’de rastlanması, 1071 den önce de Anadolu’da var olduğumuzun bir kanıtı olarak görülebilir. Bu bakımdan kaya resimleri Türklerin sadece tarihsel derinliği ve geçmişinin değil, aynı zamanda coğrafi yaygınlığının da somut delilleridir." dedi.

Bir belgesel ile gündeme gelen Çivril Özdemirci mezarlığındaki Tamgalar'dan sonra araştırmacı gezgin Ümit Şıracı, Çal yöresindeki kaya resimleri araştırdı. Yöredeki resimler Denizli Müze müdürlüğü tarafından yerinde görüldü.  Tescil ve koruma kararı alınma süreci başlatıldı. Söz konusu resimlerin, tarihsel anlamı ve aidiyeti bakımından akademi tarafından ele alınmasını sağlamak ve Denizliler'de bir farkındalık oluşturmak için bir panel planlandı. 

'Türklerin Ortak Belleği Kaya Resimleri' paneli 22 Kasım Pazartesi Saat: 14.00 PAÜ Kongre Kültür Merkezi’nde yapılacak. Panele tüm vatandaşlar davetli.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)