‘Fatih Doğu Roma’yı, Kanuni Roma Germen İmparatorluğu’nu yıktı’

Tarihçi Talha Uğurluel, Osmanlı İmparatorluğu'nun büyüklüğünü inkâr edemeyenlerin, dizi filmlerle devletin en güçlü olduğu dönemdeki devlet adamlarını rencide etmek için Hürrem Sultan’ı hepsini parmağında oynatmış gibi gösterdiğini söyledi.

‘Fatih Doğu Roma’yı, Kanuni Roma Germen İmparatorluğu’nu yıktı’

Tarihçi Talha Uğurluel, Osmanlı İmparatorluğu'nun büyüklüğünü inkâr edemeyenlerin, dizi filmlerle devletin en güçlü olduğu dönemdeki devlet adamlarını rencide etmek için Hürrem Sultan’ı hepsini parmağında oynatmış gibi gösterdiğini söyledi. Aksiyon Memurlar Kültür ve Dayanışma Derneği, “Osmanlıyı Bilmek” adlı bir konferans düzenledi. Özel Servergazi İlköğretim Okulu konferans salonundaki konferansa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Reşat Erdoğan, Denek Başkanı Hakan Yörükoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Kanuni Sultan Süleyman döneminin, Osmanlı'nın her bakımdan zirvede olduğu en muhteşem dönem olduğunu ifade eden Uğurluel, Fatih Sultan Mehmet nasıl İstanbul’u fethederek Doğu Roma İmparatorluğu’nu sona erdirdiyse, Kanuni Sultan Süleyman’ında Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nu yıktığını, Avrupalıların bunu hazmedemediğini söyledi. Kanuni tahttayken Avrupa'da çok sinsi bir Haçlı politikasının olduğunu dile getiren Uğurluel, “O dönemde Avrupa'nın yarıdan fazlasına hâkim olan Almanya'da, Scharlken vardı. Biz böyle diyoruz, Almanlar 5. Karl diyor. İspanya kraliçesi olan anneannesi Isabel ölünce İspanya da ona kaldı. İspanya'da adı 1. Carlos oldu. Hollanda'yı aldı, İngiltere'nin yarısını kendine bağladı, bütün Avrupa'yı tek çatı altında topladı. Bu birliğe katılmayan sadece Fransa vardı. Kanuni Sultan Süleyman, Fransa'yı destekledi. Düzenlediği seferlerle Scharlken ve kardeşi Ferdinand'a darbe vurdu. Kanuni ölmeden sekiz sene evvel Scharlken'in kurduğu, Fransa hariç bütün Avrupa'yı kapsayan Kutsal Roma Germen İmparatorluğu yıkıldı. İttifak parçalanmasaydı, Haçlı seferi olabilirdi. Kanuni'nin politikası sebebiyle bütün Avrupa'yı yöneten Karl hayattayken devleti parçalandı. Bir manastıra çekilerek kahrından öldü. O yüzden Avrupa, Kanuni'yi hiç sevmez. O zaman karalamaları lazım. "Sultan Süleyman, Barbaros, Mimar Sinan, Ebussuud Efendi, Sokullu Mehmet Paşa beş para etmezdi." desen kimse inanmaz ama, "Sarayda bir kadın çıktı, hepsini parmağına doladı, hepsini oynattı." diye gösterirsen karalarsın.” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2012, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER