DOĞA TUTKUNLARI SANDRAS DAĞINA ÇIKTI

Denizli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DENDAK), tarafından organize edilen, Muğla ve Uşak’tan çevreci derneklerin destek verdiği ‘Anıt Ormanlar ve Kartal Gölü Yok Olmasın’ doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

KÜLTÜR SANAT 26.09.2013, 10:14 26.09.2013, 15:43
DOĞA TUTKUNLARI SANDRAS DAĞINA ÇIKTI

Denizli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DENDAK), tarafından organize edilen, Muğla ve Uşak’tan çevreci derneklerin destek verdiği ‘Anıt Ormanlar ve Kartal Gölü Yok Olmasın’ doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Beyağaç ilçesinde bir araya gelen 130 doğa tutkunu, 2 bin 294 metre yüksekliğindeki anıt ormanlarla kaplı Sandras Dağı ve zirve altındaki 1900 metre yüksekliğindeki 1. derece sit alanı Kartal Gölü’ne çıktı. Yerel rehberler tarafından Sandras Dağı ile ilgili bilgi verilirken, piknikçilerin geride bıraktıkları çöpler, doğa tutkunları tarafından toplandı. Kartal Gölü’nde define avcıları tarafından açılan kanal kapatıldı. Denizlinin doğal varlıkları sayıldığında ilk sıralarda akla gelen yerlerden olan anıt ormanlar ve Kartal Gölü’nün, dağcılık ve doğa sporları açısından da önemli bir parkur olduğunu belirten DENDAK Yönetim Kurulu Başkanı Gülcan Çeşmeli, “Kulüp olarak  “anıt ormanlar ve kartal gölü yok olmasın! “ sloganıyla etkinlik düzenleme kararı aldık. Bu düşüncemizi ilimizde bulunan dağcılık, doğa ve çevre ile ilgili kulüp, dernek, vakıf ve gruplara duyurarak ortak etkinlik yapmayı teklif ettik. Yürüyüşümüze Muğla ve Uşak’tan da çevreci dostlarımız katıldı. Beyağaç Belediyesi’nin kahvaltı ikramından sonra zirve yolculuğumuz başladı” dedi.
Anıt orman büyüledi
Zirve yürüyüşünün Dağcılık Federasyonu Denizli İl Temsilcisi ve DENDAK yönetim kurulu üyesi Taylan Özgür liderliğinde yapıldığını belirten Başkan Çelmeli, “Her biri yüzlerce yaşında olan anıt orman yürüyüşümüze katılan doğa tutkunlarını adeta büyüledi. Anıt ormanın içinde yapılan inceleme ve gözlemin ardından Kartal Gölü’ne çıktık. Burada piknikçiler tarafından çevreye rast gele atılmış çöpler doğa tutkunları tarafından toplanarak çöp poşetlerine koyuldu. Kaçak avcılar tarafından gölün suyunu boşaltmak için açılan suyolu doğa dostları tarafından taşlar ve orada bulunan malzemelerle doldurularak kapatıldı. Amacımız kentimizin, ülkemizin ve genel anlamda dünyanın değeri olan anıt orman ve Kartal Gölü’nün kaderine tek edilmemesi. Önümüzdeki zaman diliminde de bu kulüp, dernek ve gruplar ile diğer sivil toplum kuruşlarının katılacağı etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)