Denizli turizmde İspanya gibi olmalı

Yılda deniz ve güneş tutkunu 50-60 milyon turisti ağırlayan İspanya’nın yıllık turizm gelirinin 60 milyar dolar olduğunu hatırlatan Adem Oklu, Denizli'nin de bu modeli uygulaması gerektiğini belirtti

Denizli turizmde İspanya gibi olmalı
Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, Denizli'ye yılda en az 5 milyon turist getirmek için ‘İspanya’ modeline geçilmesi gerektiğini söyledi. Yılda deniz ve güneş tutkunu 50-60 milyon turisti ağırlayan İspanya’nın yıllık turizm gelirinin 60 milyar dolar olduğunu hatırlatan Oklu, “İspanya’da sadece deniz ve güneş turizmi yapılıyor. Ünlü sahillerde bulunan otellerde uzun süre konaklayan turistler küçük dolmuş uçaklarla veya kara yoluyla iç bölgelerdeki tarihi ve doğal güzelliğe sahip Barselona, Madrid, Sevil gibi diğer turizm bölgelerine gidip geliyor. Farklı bölgelerdeki müzeleri ziyaret ediyorlar. İspanya’da olduğu gibi Denizlide de biz özellikle sahip olduğumuz termal suyu da çok iyi değerlendirerek termal oteller zincirleri kurmalıyız. Sağlık turizmi için en az 10 -15 ve 20 günlük ilimize gelecek turistleri termal seanslarının dışında, çamur banyolarından sonra otellerinden çıkartıp, kentimizin tarihi, etrafındaki antik kentlerden, dokuması ile ünlü ilçelerimize kadar birçok bölgeye götürmeliyiz. Denizli’ye sağlık turizmi için uzun süreli gelen yerli ve yabancı turist her gün kentimizin farklı ancak bir o kadar güzel bölgesini görmeli. Güney Şelalesi’ne gitmeli, Kartal Gölü’ne çıkmalı, el yapımı bıçakları ile Yatağan’a gitmeli, dokumaları ile ünlü Buldan ve Kızılcabölük’e uğramalı. Sahip olduğumuz daha birçok doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini gezmeli, yaşamalı ve görmeli. Oralarda alış veriş yapmalı. Para harcamalı. Ancak bu sistemle Denizli olarak biz turist sayımızı ve turizmden elde ettiğimiz geliri arttırabiliriz” diye konuştu.

Günü birlikten kurtulmalıyız
   
Denizli’nin Antalya’ya gelen 11 milyon turistten büyük çoğunluğu günü birlik olmak üzere yılda 2 milyon turisti ağırladığını hatırlatan Oklu, “İlimiz yapılacak kaliteli, turistin her ihtiyacına cevap verecek kaliteli termal otellerin yanında tanıtıma da büyük ağırlık vermeli. Elimizde UNESCO’nun dünya miras listesinde bulunan Pamukkale gibi kırmızı suyu ile ünlü Karahayıt gibi büyük değerlerimiz var. Bunların yanında Hierapolis, Laodikya, Tripolis, Colessea, Tabea gibi önemli antik kentlerimiz var. Antik kentlerin büyük bölümünde de kazılar devam ediyor. Gün yüzüne çıkartılan antik kentlerle birlikte önemli turizm beldelerimiz ve ilçelerimizin profesyonelce dünya kamuoyuna tanıtılması gerekiyor. Denizli’ye gelen turist, kentimize adım attığında önümde günlerce gezip dolaşabileceği ve hiç sıkılmayacağı farklı turizm güzergâhları sunabilmeliyiz. Ancak bu sayede günü birlik turizmden kurtulabiliriz. Bu sayede de uzun süre konaklayan, otelinden dışarıya çıkan, her gün farklı bir bölgeye gezmeye giden turistlerle birlikte turizm gelirimizi de arttırırız. İspanya’nın yıllık turizm geliri 60 milyar dolarlar seviyesindeyken ülkemizin turizm geliri ancak bunun yarısı” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2012, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER