banner1120
banner1029
30 Mart 2016 Çarşamba 15:38
329 Okunma
Denizli Kültürüne Dev Katkı
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kentin değerlerinin anlatıldığı, geçmişi ile geleceği buluşturacak 13 kitap ve 5 CD'den oluşan eserlerin yer aldığı kültür yayınlarının tanıtımını yaptı. Denizli'nin yemeklerinden, çocuk oyunlarına, sarnıçlarından oyun havalarına kadar kentin hazineleri niteliğinde olan 18 eserle birlikte Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları sayısı 96'ya ulaştı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin kent belleğine kazandırdığı ve içerisinde 13 kitap ve 5 CD'den oluşan eserlerin yer aldığı kültür yayınlarının tanıtım toplantısı yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eserlerin yazarları ve davetliler katıldı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Denizli'ye hangi yönden bakarsanız bakın birçok güzellikleri içinde barındıran bir şehir olduğunu söyledi. Başkan Zolan, "Turizmiyle, tarımıyla, sanayisiyle, ekonomiye çok üst seviyede katkı sağlayan aynı zamanda değerlerine sahip çıkan kadim şehir Denizli'nin o değerlerini bugünlere taşımak adına gayret göstermek gerekiyordu. Bizi biz yapan değerlerimizi ve Denizlimizin güzelliklerini, insanlarımıza daha net bir şekilde ulaştırabilmek aynı zamanda gelecek nesillerimize aktarabilmek adına Denizli Belediyemizin sonra Denizli Büyükşehir Belediyemizin devam etmekte olduğu kültür yayınlarımızla bu yürüyüşe destek vermek için çalıştık" dedi.

"Hayal ettiğimiz hedeflerin çok çok üstüne ulaştık"

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Geleceğe bir kaynak aktarmak, gelecekte Denizlimizin değerlerinin unutulmamasını sağlamak adına bu tür çalışmalar içine girdik ve hayal ettiğimiz hedeflerin çok çok üstüne ulaştık. Çünkü Denizli'de çok değerli yazarlarımız var değerlerimiz var. Değerli yazarlarımızla değerlerimiz buluştuğunda, güzelliklerimiz buluştuğunda geleneklerimiz buluştuğunda, müziklerimiz buluştuğunda, tarihimiz buluştuğunda, ortaya birçok güzellikler çıktı. Bundan sonra da aynı şekilde o güzelliklere sahip çıkma ve nerede Denizli ile ilgili yazılan bir eser varsa o eseri kültür yayınları olarak kentimize kazandırmayı kendimize şiar edinmiş bir Büyükşehirimiz var."

Yazarlar eserlerini anlattı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları'nın daha da artacağına dikkati çeken Başkan Zolan, "Büyükşehirimizle beraber artık ilçelerimizin kültürüne yönelik de daha yoğun bir çalışma içerisine giriyoruz. Ben bu vesile ile bu değerlerimizi, güzelliklerimizi, tarihimizi, Denizlimizi anlatan eserlerimizi ortaya koyan yazarlarımıza çok çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Konuşmanın ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin kentin değerlerinin anlatıldığı, geçmişi ile geleceği buluşturacak 13 kitap ve 5 CD'den oluşan eserlerin yer aldığı kültür yayınlarının tanıtımı yapıldı. Yazarlar tek tek söz alarak eserlerini kısaca anlatarak, kendilerine destek veren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'a teşekkür etti. Denizli'nin yemeklerinden, çocuk oyunlarına, sarnıçlarından oyun havalarına kadar kentin hazineleri niteliğinde olan 18 eserle birlikte Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları sayısı 96'ya ulaştı.

Tanıtımı yapılan eserler ve yazarları

- Çardaklı Köyün Belgeseli -Metin Akdeniz
- Deli Deli Tepeli - Ramazan Efe
- Meşeli Kaya'nın Çocukları - Mehmet Gökçe
- Kayalık Camii - Şerafettin Eryetişti
- Halep'ten Denizli'ye - Ali Yıldız
- Denizli'den Doğan Yıldızlar - Hüseyin Gökçe
- Buldan'ın Geleneksel Ritüelleri - Emine Baykara Zorlu
- Cumhuriyet'in Döneminde Denizli (1923-1938) - Doç. Dr. Tahir Kodal
- İlk Gazeteler ve İlk Tiyatro Eserleri - Prof. Dr. Önder Göçgün
- Denizli Yemek Kültürü - Doç. Dr. Ramazan Gökçe
- Denizli Sarnıçları - Ali Yıldız/Muzaffer Çetin/Dr. Orhan Çeltikli
- Umman Ninemin Mektupları -Mehmet Yılmaz/Prof. Dr. Ali Rıza Erdem
- Osman Ocak Nakiboğlu Hayatı-Edebi Kişiliği-Eserleri ve Eserlerinden Seçmeler - Prof. Dr. Önder Göçgün

CD 
Ağır Zeybek Oyun Havaları
Kıvrak Zeybek Oyunları Havaları
Denizli Yöresi Zeybek Oyunları
Tamgalar Dengizli (Belgesel)
Mehter Marşları

haberdenizli.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.