Denizli Horozu hayatın içinde olacak

Kentin simgesi Denizli Horozu’nun ırkının korunması için yaklaşık 3 ay önce kurulan Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Sağlam ve yönetim kurulu üyeleri Belediye Başkanı Osman Zolan’ı makamında ziyaret etti.

KÜLTÜR SANAT 02.08.2013, 17:12 02.08.2013, 17:18
Denizli Horozu hayatın içinde olacak
banner1641

Kentin simgesi Denizli Horozu’nun ırkının korunması için yaklaşık 3 ay önce kurulan Denizli Horozu Yetiştiricileri Derneği Başkanı Hasan Sağlam ve yönetim kurulu üyeleri Belediye Başkanı Osman Zolan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Dernek Başkan Yardımcısı Yücel Işık, yönetim kurulu üyeleri Sezai Şanlıtürk, Cafer Gülkaya ve Ali Varol’da hazır bulundu. Derneğin kuruluş amacı ve yapacağı çalışmalarla ilgili olarak Başkan Sağlam, Belediye Başkanı Zolan’a bilgi verdi. Denizli 80 Denizli Horozu yetiştiricisinde toplam 500’e yakın arı Denizli Horozu, bin 500 adette Denizli Tavuğu bulunduğunu belirten Dernek Başkanı Sağlam, “Kentimizin sembolu Denizli Horozumuzun, ırkının korunup saf ırk olarak gelecek nesillere aktarmayı amaçladık. Denizli Horozunu gönülden seven, yetiştiren ve koruyan tüm horoz dostlarını bir çatı altında birleştirmek için derneğimizi kurduk. Şehirleşmenin getirdiği zorluklarla ne yazık ki arı Denizli Horozu yetiştirenlerin sayısı ve meraklısı her geçen gün azalıyor. Yeni yetişen nesile Denizli Horozu ırkının hakikisini bu gidişle gösteremeyeceğiz. Dernek olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için Denizli Horozu yetiştirenlere her türlü desteği derneğimiz aracılığı ile vereceğiz. Canlı olarak daha hiç Denizli Horozu görmeyen çocuklarımız ve gençlerimiz var. Denizlili hemşerilerimize kentimize gelen yerli ve yabancı konuklarımıza kentimizin simgesi Denizli Horozlarını ve tavuklarını canlı olarak göstermeliyiz.” dedi.
Klimalı kümesler olmalı
Kendilerinin vereceği orijinal Denizli Horozları ve tavuğunun horozun heybetine uygun güzel bir mimari ile yapılan klimalı, büyük bölümü cam olan kümeslerde sergilenmesi gerektiğini anlatan Dernek Başkan sağlam, “Denizli’de yaşamasına rağmen hiç Denizli Horozu görmeyenler var. Dünyaya nam salmış, tescilli bir değer sahibiz ama ne yazık ki başta kendi halkımız horozu tanımıyor. Bunu ortadan kaldırmak için şehrin önemli noktalarına halkımızın yoğun bulunduğu yerlere büyük bölümü camdan klimalı çok güzel kümesler yapıp horozlarımızı ve tavuğumuzu oralarda sergilemeliyiz. İsteyen horozlarla ve tavuklarla fotoğrafta çektirebilmeli. Horozların ötüşünü dinleyebilmeli. Dernek olarak bunun için ilk etapta Çamlık Mesireliği ve yıkılan eski ulu cami alanındaki yeşil alan üzerine kümeslerin yapılabileceğini düşündük. Bu sayede kentimizin simgesi horozlarımız ve tavuğumuz hayatımızın içine de girmeli. Belediyemizden destek istiyoruz” dedi. Başkan Zolan’da kentim simgesi Denizli Horozunun tanıtılması için her türlü desteği vereceklerini söyledi.    Konuşmaların ardından Dernek Başkanı Sağlam, horoz kabartmalı, bakırdan yapılmış plaketi Başkan Zolan’a verdi.

Kaynak: haberdenizli.com
banner1640
Yorumlar (0)