banner1495

Cehennem Kapısı Gün Yüzüne çıkarılacak

Denizli'nin dünyaca ünlü Pamukkale beldesinde bulunan Hierapolis Antik Kenti’nde bu yılki kazı sezonunda, ‘Cehennem Kapısı’ olarak adlandırılan Plutonium Mağarası'nın gün yüzüne çıkarılması planlanıyor.

KÜLTÜR SANAT 23.05.2013, 10:46 23.05.2013, 11:26
459
Cehennem Kapısı Gün Yüzüne çıkarılacak
Denizli'nin dünyaca ünlü Pamukkale beldesinde bulunan Hierapolis Antik Kenti’nde çalışmalar devam ediyor. İtalyan heyetin yanı sıra Pamukkale Üniversitesi’nin de kazılara katılacağı bölgede bulunan Cehennem Kapısı'nda çalışmalarda da sona gelindi. İtalyan profesör Francesco D'Andria, dört yıl önce çalışmalar sırasında 4 metre uzunluğunda bir mermer heykel bulduklarını, bunun yeraltı tanrısı Hades'e ait olduğunu düşündüklerini belirterek, "Geçen yılki kazılarda Plutonium Mağarası'nı bulduk. Hierapolis Plutoniumu ve Pluto'nun Kapısı olarak da anılan burası 'ölüler dünyasına geçit', 'Cehennem Kapısı' olarak adlandırılıyor. İnsanlar burada Hades'e boğa kurban ediyordu" dedi.
Cehennem Kapısı olarak bölgede yaşanan ölümlerin sebebinin zehirli gazlar olduğunu ifade eden D'Andria, “Bölgede çok sayıda ölü kuş ve böcek bulunuyor. Bunun sebebi bölgeden zehirli gazların çıkmasıdır. Şu anda turistlerin bu bölgeye girmesine izin verilmiyor. Bu yıl yapılacak olan kazı çalışmalarında dikkatli olmamız gerekiyor. Bizler de bu bölgede çalışma yaparken uzman kişilerle birlikte yapacağız. Bu bölge gün yüzüne çıkartıldığında da yine güvenlik şeridi ile korunacak” diye konuştu.
Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Denizli Büyükşehir Belediyesi facebook twitter instagram youtube iletisim denizli buyuksehir belediyesi