banner1496

banner1495

12.02.2019, 15:50 2123

KİLO VERME SÜRECİ

Kilo vermede esas olan sorunun kaynağına inebilmek ve sonuca götürecek en sağlıklı yoldan gitmektir. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin ilk yapması gereken nasıl ve ne kadar sürede kilo aldıklarını iyi analiz etmeleridir.

 Kilo alımına neden olabilecek etmenler;

- Stres
- Hipotiroidi vb bazı hastalıklar
- İlaç kullanımı
- Anne sütü alıp almama durumu
- Ailede şişman bireylerin varlığı
- Hareketsiz yaşam
- Yanlış beslenme alışkanlıklarıdır

Benim en dikkat çekmek istediğim nokta ise hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. İnsanlık olarak teknolojinin yanlış kullanımı bizi rahata itmiştir. Yürüyerek gidebileceğimiz yerlere araba ile ulaşım, televizyon ve bilgisayar başında hareketsiz bir şekilde geçirilen saatler bu örneklerden sadece birkaçıdır. Psikolojik ve sosyal açıdan da inceleyecek olursak; özellikle aile içi iletişim ve muhabbet ciddi anlamda azalmış bu ise bireylerde strese, bunalıma ve farklı çıkış yolları aramaya itmiştir. Tabi ki de tüm bu olumsuzluklar bireylerin ve toplumların sağlığını olumsuz yönde etkilemiştir. Koşuşturmalı hayatlarımızda ve ev dışı ortamda sağlıklı olarak nitelendirdiğimiz yiyeceklerin yerini fast-food tarzı gıdalar ve yüksek kalorili ama besin değeri olmayan gıdalar almıştır. Bu gibi yanlış beslenme alışkanlıkları kilo alımıyla birlikte çoğu hastalıklarında tetikleyicisi olacaktır.

 Vücut, kompleks bir mekanizmadır. Çalışması için gerekli enzimler, vitaminler, elementler ve daha birçok bileşen vardır. Bu bileşenler ise doğadan gelen bitkisel besinlerde ve yine sağlıklı ortamlarda yetişmiş hayvan ve bunların ürünlerinde bulunmaktadır. Ben hazır gıda tüketimini, hayatımızdan çıkaramıyorsak bile en aza indirmeye çalışalım diyorum. Genel olarak bu ürünler ticari kaygı ve maddi getiri odaklı olacağı için ve içeriğinde kullanılan katkı maddelerinden ötürü kullanırken bir kez daha düşünelim derim. Bununla birlikte bu ürünlerin çoğu basit şeker ve doymuş yağ içeriği yüksek ürünlerdir. Tat olarak baskın yani çok aşırı tatlı veya tuzlu, baharatlı olabilmekte bu ise tat duyularımızı etkilemektedir. Nasıl ki uzun süre yüksek sesli müzik dinlediğimizde kulaklarımız yüksek sese alışıp düşük sesleri duymakta zorlanıyorsa; tat duyumuzda aşırı tatlı veya tuzlu tatlara alışınca normal tatları tüketmek istemeyeceğiz. Çok tatlı olan gofretler, çikolatalar veya çok yoğun tatlar içeren cipsler tüketildiğinde belki de bu, vücutta bağımlılık yapacak ve biz meyvemizi sebzemizi yerken tat almamaya başlayacağız. Sonuç olarak, yapmamız gereken elimizden geldiğince doğal olanı tüketmek.

 Değineceğim bir diğer konuda hamur işi ürünler. Poğaçalar, kekler, börekler hamur içeriği ve yağ içeriği yüksek yiyeceklerdir. Keklerin ve diğer tatlıların ise yapılışında basit şeker kullanımı fazladır. Ne kadar ev yapımı da olsa içeriğinden dolayı tüketirken porsiyon ölçülerine dikkat etmemiz gereken bir gruptur.
 Kilo kontrolünde denge çok önemlidir.

Aldığımız kalori ve yaktığımız enerjinin dengesi. Kilo alımı söz konusu ise ya fazla kalori alıyor ya da aldığımız kaloriyi yakamıyoruz yani hareket etmiyoruz demektir. O zaman egzersiz ve diyet birlikte olursa en verimli sonuçlar elde edilecektir. Haftada en az 4 gün 30-45 dk hafif tempolu yürüyüş yapmayı yaşam şekli haline getirelim. Egzersiz sadece kilo vermeye yardımcı değil aynı zamanda;
- kalp krizi riskinin azaltılması,
- kalp sağlığı
- iyi huylu kolesterol dediğimiz HDL’nin yükselmesi ve kötü huylu kolesterol olan LDL’nin düşürülmesi,
- insülin direnci olanlarda olumlu etki,
- kemik sağlığı ve bunun gibi daha pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır.

Verilen kilonun neyden verildiği de önemlidir. Kas dokusundan kilo kaybı istediğimiz bir durum değildir. Su kaybı yanında mineral kaybını da getireceği için istediğimiz bir durum değildir. Verilen kilonun yağdan olması esas olandır. Bununla birlikte çok düşük kalorili diyetler veya kilo vereceğim diye vücudu aç bırakmalar evet bir noktaya kadar kilo verdirebilir. Ama bazal metabolizma hızını düşüreceği için sonrasında hızlı kilo alımına sebep olacaktır.
 Kilo alımına sebep eğer hastalık durumu veya ilaç kullanımı ise diyetiniz hastalığınıza uyumlu ve tedavi edici yönde olmalıdır. Bu ise doktor ve diyetisyen işbirliği ile olacaktır. Kullanılan ilaçlar ile uyumlu ve hastalığı tedavi edici diyetler çözüm odaklı olacaktır.

 Kilo verirken kısa sürede fazla kilo vermek yerine kalıcı ve sağlıklı kilo verimini tercih edelim. Sabır bu noktada bizim için çok önemlidir.

Yorumlar (4)
Mutlu Yüz 12 ay önce
Osman Öz, yorumun çok incitici, senin adına üzüldüm
ALLAH A SADIK KUL 11 ay önce
OSMAN ÖZ - Örtünme ile ilgili ayet; Nûr Suresi 31.ayet: Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!
osman öz 12 ay önce
anlamadigim tek şey var başörtünüzü soguktan korunmak icin mi takiyorsunuz yoksa dini amaclimi .hic bir dinde insanoglunun başi kabansin diye bir kural yok siz neden kural olmayan şeyleri uyguluyarak nereye ve kime hizmet ediyorsunuz .yarabbim erkek dişiyi neden yaratmiş birbirinden korunsun diyemi yoksa erkek ve dişiler birbirlerini sevsin diyemi yaratmiş Reisin gercek olmayan hayalleri ile takilmissiniz arkasindan bakalim nereye kadar .siz kendinizi sorgulayin .bugün reisin eminesi başörtüsünü çıkarıp atsa sizde atmayi düşünürmüsünüz bir sorgulayin kendinizi .yoksa bikini giymekten cekindiginiz icinmi pacavrayi takmissiniz.medeni türk kadinlarina saygizliktir bu baş örtüsü .slmlar
alim albayrak 12 ay önce
yetkili birimleri davet ediyorum osman öz denen insan disi varlik dine alenen hakaret etmektedir .