12.03.2019, 20:40 1173

Kehinde’li Denizlispor

Ümraniyespor gibi ayağa en iyi oynayan takımına karşı, Denizlispor’un Kehinde’li oyun formatı maçın ilk yarısında pek tutmadı. Kehinde’li format ile Mehmet Akyüz ve Burak Çalık’la bugüne kadar gelinen eski oyun formatı arasında çok farklılık var. Ümraniyespor maçında da bu açıkça görüldü.

Gelelim maça damgasını vuran Kehinde’nin oyundan alınınca teknik heyete gösterdiği tepkiye. Hareket hiç hoş değil. Yücel Hocam ve yönetim, bakalım bu olayı akıl süzgecinden nasıl geçirecekler. Başta Yücel İldiz Hoca’ya olmak üzere, oyundan çıkarken kendisini alkışlayıp destekleyen taraftarlara dönüp bakmadan gittiği için Kehinde’den henüz özür mesajı gelmedi. Bugün yarın bekliyoruz bakalım, buzları eritecek özür gelecek mi? Yönetimin para cezası vermesi muhtemel. Sportif Direktör Veli Acar, eski bir futbolcu ve abi olarak, bakalım bu olayda hangi rolü üstlenecek.

Maça dönecek olursak.  Stada giderken, 2 yeşil siyahlı taraftar kendi aralarında konuşuyordu. Kulak misafiri oldum. Biri diğerine, “ Bu maç 0’dan 0 biter…Sabaha kadar oynasalar yenişemezler” dedi. Diğer arkadaşı ise 2-1 alırız cevabını verdi. Sonuçta ‘0’dan 0 biter’ diyen kişi haklı çıktı. Vasat geçen ilk yarıda takımlar birbirlerine boksörler gibi sadece yoklama çekti.  2.yarı Ümraniyespor bir ara oyundan düştü ve Denizlispor 2.yarı üstün gözüktü. Bunda Burak Çalık ve Mehmet Akyüz’ün oyuna girmeleri de etkili oldu. 

Denizlispor’un pozisyon devamlılığı ve hızı, şampiyonluğa oynayan bir takımın kalitesinde değil. Tam geçiş anlarında pas hataları çok yaşandı. Ümraniye maçında pas kalitesi hakikaten çok düşüktü. Çok güçlü bir oyun gücümüz yoktu. Akyüz ve Çalık, mazeretleri nedeniyle hafta içinde fazla antrenman yapamadılar ama, 2.yarıda oyuna girdikten sonra ki performanslarını görünce, ilk 11’de niye başlamadılar sorusunu da akla getiriyor. Böylece Kehinde, eskisi gibi sonradan oyuna girer ve malum oyundan çıkma esnasındaki sıkıntılar da yaşanmazdı. 
Rakipleri bunaltan, duran top kalitesiyle, rakibi yıpratan görüntü şampiyonluğu kovalayan Denizlispor’da yok. Başka takımlarda da yok. Sadece Hatayspor içerdeki maçlarında kaliteli oynuyor, rakiplerini boğuyor. Çok coşkulu da değiliz. İçerde 2-0 kaybetsek, bizim oyuncularda çok olumsuz etki görülmeyecek sanki. Bana göre, futbolcuların olaya odaklanmaları, hepsinin aynı seviyede değil. 

Şampiyonluk sadece saha içi sonuçlarla olmayacak. Yönetimin kalitesi, ekonomik anlamda denge ve güç, taraftar, basın, futbolcu bu unsurların başında geliyor. Ancak bu unsurlar Denizlispor’da güçlü bir organizasyon içinde değil bence. Gerçi taraftar bu sezon üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Yapmaya da devam ediyor. Ancak, son maçta maraton tribünün bir bölümünden gelen istifa sesleri, bir şeylerin iyi gitmediğini gösteriyor. Denizli Medyası, şampiyonluk yolunda yeteri kadar haber desteği sağlıyor. 9 haftalık zorlu maraton etabında, en büyük sorumluluk, başta yönetimin sonra da teknik heyet ve futbolcuların. 

Şampiyonluğa gidiş noktasında, ekonomik sorunların diz boyu olduğunu bilmeyen yok. Bu pozisyondan kaynaklanıyor zaten bazı sorunlar. Futbol işçisi para kazanmaya gelir. Profesyonellik; para kazanma noktasına gelinceye, forma aşkı ise başka bir takıma gidinceye kadardır. Futbolcu, Denizli seyircisi ile aynı oranda duygu seli yaşamaz.

Yıllardır Denizlispor’un içindeyim. Denizlispor’a gelmek isteyen futbolcular eskiden fazla para pazarlığı yapmadan gelirlerdi. Çünkü Denizlispor’un ekonomik gücü garantördü. Takımdan ayrılan futbolcuların alacakları varsa prim ve alacakları adresine gönderilirdi. Futbolcunun gözü arkada kalmazdı. Bir dönem geldi, Denizlispor bu ekonomik güvenini piyasada yitirdi. Geçen hafta gündeme gelen 12 bin liralık icra muhabbetinde yeşil siyahlı yönetimin bunu haber yaptırmadan ödemesi gerekirdi. Çünkü, haberin yansıması çok farklı yönlere gitti.

Gelelim pazar günü oynanacak olan Afjet Afyon maçına. Çok sıkıntılı geçeceği muhakkak.  Kasap et, koyun can derdinde misali bir maç olacak.. Ancak hiçbir maç oynamadan kazanılmaz. 9 hafta boyunca alt sıralarda olan, düşme sıkıntısı yaşayan, can derdinde ki takımlarla oynayacak Denizlispor.  9 maçta 18 puan Denizlispor’u hedefine götürecektir. TFF 1.ligde şampiyonluk için 70 puan üzerine çıkan sezon tek tük yaşanmış. Bu sezon puan barajının 70 üzerine çıkması ihtimali de az. İlk 5’de ki bütün takımlar daha çok puan kayıpları yaşar. Bu takımlar içinde, Osmanlıspor’da daha çok puan kayıpları yaşar bence. 

Yazı çok uzadı. Toparlayacak olursak, Denizlispor, Ümraniyespor’a yenilseydi, daha çok takım zirveye yaklaşacaktı. 1 puan ve 1 golün önemi, zorlu maratonda çok önemli. Bardağın dolu tarafına bakmak gerekir. Bu açıdan sadece fırsat tepti Denizlispor. Bu maratonda her şeyi total olarak düşünmek gerekli. Her ne olursa olsun. TFF 1.ligde Denizlispor’un liderlik unvanı var ve bu ligin en iyi takımı konumunda. Geçen sezonlarda, en ümitsiz anlarda bile “ Denizlispor Düşmez” dediysek, şimdi de çok büyük mucize olmadığı takdirde “Denizlispor şampiyonluk yolundan dönmez” diyorum. 

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu