KAT KARŞILIĞI SAVAŞLARI

Denizli’de son yıllarda arsa fiyatlarının inanılmaz seviyelere gelmesi ile müteahhit firmalar arsayı satın almak yerine daire karşılığı teklif edip para kaynağını arsaya değil, inşaat maliyetine yatırmayı tercih eder oldu. Bu olay hem inşaat firmalarının işine geldi hem de arsa sahipleri artan m2 fiyatları ile dairesini sattığında daha çok para kazanmış oldu. Rekabetin olduğu her şeyde olduğu gibi bu sektörde çok karlı bir sektör ve kasasında nakit parası olan herkesin müteahhit koltuğuna oturmasına sebeb oldu. Sonuç olarak artık Denizli’de Çiğ Köfteciden daha çok inşaat firması var. Denizli artık koca bir şantiye alanına döndü ve nereye baksanız yeni bir bina yükseliyor. Haliyle bu arz talep dengesi korunamayacak seviyelere geldi.

REKABET ÇİRKİNLEŞMEYE BAŞLADI..

Son haftalarda kulaktan kulağa gezen bir söylenti var. Bazı büyük inşaat şirketleri iflas mı ediyor?

Ve nedense bu batacak denen firmaların iki özelliği var.

  1. İşlerinin büyük çoğunluğunu Bağbaşında bölgesinde yapmaları .
  2. Albayrak bölgesine açılıp burada ki kat karşılığı rantına çomak sokmaları

Adı geçen firmalar yüksek rakamlarda cirolara sahip firmalar ve kendi altlarında binlerce kişiye iş olanağı sağlıyorlar. Son dönemde tabi ki Türkiye ekonomisi zor bir dönemden geçiyor ve en büyük getiriyi sağlayan inşaat sektörü de bu zor dönemeçten geçerken biraz sıkıntılar atlatacaktır. Fakat son dönemde ki söylentilerin odağında ki firmalar Denizli’nin yeni merkezi Albayrak bölgesinde ki en çok kat karşılığı anlaşma yapan firmaların olması ve bu firmaların düne kadar en çok satış yapan firmaların başında gelmesi bana biraz düşündürücü gelmişti. Madem piyasa kötü ev satılmıyor sadece bu firmalar mı bu dönemde ev satamadı ve borçlarını ödeyemeyecek duruma geldi. Sadece bu inşaat firmaları mı bankalarla kredi alış verişi yapıyor? Diğer müteahhitler nakit alıp nakit mi satıyor?

İnşaat sektöründe rant öyle bir noktaya geldi ki firmalar birbirlerinin ayağını kaydırmak için her yolu denemekten çekinmiyor. Rekabet kaliteyi artırması gerekirken bu yarışa giremeyen inşaat firmaları çamur at izi kalsın yöntemini tercih ediyor. Ama şunu unutmamak gerekiyor aynı gemideyiz ve batarsak hepimiz batarız…

YORUM EKLE