KARNEMİZ NASIL?

100 yıl önceki araba modeliyle şu anki araba modellerini karışlaştırdığımızda ve ya ilk kullandığınız telefonla şu anki telefonunuz arasındaki arasındaki fark anlatılamayacak kadardır değil mi? Teknoloji değişti ama eğitim sistemi aynı değişimi yaşayamadı maalesef. Karneler velilerin aldığı karnelerle aynı özelliklere sahip olunca bir algı kargaşası yaşanması kaçınılmaz oluyor.

Aracınızın gösterge panelinde yanıp sönen ışıklar gördüğümüzde bir sorun olduğunu anlarız. Yakıt tükenmek üzeredir, yağ eksilmiştir, kapı açık kalmıştır ya da buna benzer bir sorunla karşı karşıyasınızdır. Bu durum karşısında ne yapacağınızı bilirsiniz. Genelde bu uyarılar, aldığımız önlemler sayesinde aracımızı verimli bir şekilde kullanmaya devam etmemizi sağlar. Ya aldırmazlıktan gelirseniz, büyük bir ihtimalle aracınız daha büyük bir arıza yapacak demektir değil mi?

Bu gün çocuklarınızın aldığı karneye bu açıdan bakmanızı öneriyorum. Şu an elinize aldığınız karne çocuğunuzun eğitim hayatının gösterge paneline bakarmış gibi yorumlayabilirseniz, çocuğunuzun daha büyük sorunlar yaşamasına müsaade etmemiş olacaksınız. 

Tabi sinyalleri doğru yorumlayabilmeniz önemlidir. Nasıl aracınızın birçok sorunu bir ustaya yaptırıyorsak, çocuğumuzun yaşadığı sorunlar konusunda bir uzmandan destek almanız, sorunların çözüme kavuşmasında işinizi kolaylaştıracak daha faydalı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. 

Bugün aldığınız karneye göre çocuğunuzda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız önünüzde üç seçenek vardır. Ya sinirlenecek, kızacak, karamsarlığa kapılıp olumsuz düşüncelerin esiri olacaksınız ve ya bu duruma yol açan sorunları tespit edip hayatınıza yenilikler katmanız gerektiğine karar vereceksiniz. Ya da umursamadan hiçbir şey olmamış gibi aynı şeyleri yapmaya devam edeceksiniz.   

Çocuğunuzun başarısızlıkları gelecek adına sizi endişelendirdiyse bilin ki  çocuğumuzun şu an tek sermayesi kendisidir. Bu dönemde çocuğumuza yapacağımız her yatırım onun sermayesini geliştirmesine imkân sağlayacaktır. 

Yaşanan olumsuzlukları fırsata dönüştürmenizde mümkündür. Önemli olanın sorunların tespit edilebilmesi olduğu unutulmamalıdır. Eğer sorun objektif olarak ortaya konulabilirse çözüm kaçınılmaz olacaktır. Tek yapmanız gereken mücadele etmektir. 

Hayat iniş çıkışlarla devam edecektir. Her iki uçta her türlü riske açıktır. Bu dönemlerde mücadele ruhumuz olup olmamasına göre sonuçlar şekillenecektir. Yeter ki sinyalleri okuyabilelim. 
Nasrettin Hoca eski bir eve taşınmak zorunda kalmış. Bakmış evin yıkılma tehlikesi var. Evle anlaşma yapmış ve demiş ki: -Lütfen bana yıkılmadan önce haber ver, eşyalarımı kurtarmış olurum en azından. Bir süre sonra evin bir duvarında çatlak meydana gelmiş, Nasrettin hoca o çatlağı güzelce sıvamış, derken başka gün diğer duvarda bir çatlak oluşmuş hoca yine güzelce çatlağı sıvamış. Derken bir gün ev paldır küldür hocanın başına yıkılmış hoca hiddetle: -Hani haber verecektin neden anlaşmamıza uymadın? demiş. Ev hocaya ne dese beğenirsiniz: -Ne zaman ağzımı açmaya kalksam hemen kapattın ağzımı her seferinde güzelce sıvadın demiş.

Evet, karşılaştığımız sorunlar birer uyarı lambasıdır, bunları iyi değerlendirip kendimizi geliştirmek için birer fırsat olarak görebilmemiz bize kazanç sağlayacaktır.  Unutmayın her şeyin bir çözümü vardır.
 

YORUM EKLE