23.01.2021, 15:43

KALİTELİ UYKU SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli faktörlerdin biri kaliteli bir uykudur. Günün yorgunluğunu atmak, beyni, bedeni dinlendirmek ve enerji toplamak için önemli bir süreçtir uyku. Fakat yeterince uyumamak, uykunun sürekli bölünmesi uyku kalitesini düşürmekte ve enerji depolanmasını engellemektedir. Kalitesiz uyku gün boyu yorgun olmamıza ek olarak birçok hastalığa da davetiye çıkarır. Uyku bozukluklarının birçok çeşidi bulunmaktadır:

 • Uyku apnesi; gündüzleri aşırı uyuklama, horlama, nefessiz kalma gibi belirtileri vardır. Kilo verilmesi ile belirtileri azalabilmektedir. Ameliyat ile hafif hastalar tedavi edilebilir.
 • Narkolepsi; gündüzleri uyku isteği, kısa süreli uyku süreçleri gibi belirtilere sahiptir. Ayrıca uykudan uyandıktan sonra hareket edememe de narkolepsiyi işaret eden bir belirtidir. İlaç tedavisi mümkündür.
 • Huzursuz bacak sendromu; vücudun hareketsiz kaldığı zamanlarda bacakları hareket ettirme isteğidir. Uyku esnasında vücut hareketsiz kaldığı için ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu kaliteli bir uykuya engel olmaktadır. Egzersizler ile kısmı veya tam düzelme mümkündür.
 • Uyuyamama hastalığı (İnsomnia); uykuya dalamama, uykunun sürekli bölünmesi, erken saatlerde uyanma gibi belirtiler gösterir.

Uyku bozukluklarının psikolojik sebepleri de bulunmaktadır; yas, travma, depresyon vb.

Uyku problemlerini çözmek için;

 1. Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya çalışmak
 2. Uyumadan önce teknolojik aletleri uzak yerlere koymak
 3. Kitap okumak
 4. Gündüzleri uyumamak
 5. Yürüyüş ve hafif egzersizler yapmak
 6. İdeal oda sıcaklığını ve ışık seviyesini ayarlamak
 7. Akşam saatlerinde kafein içeren içeceklerden uzak durmak uygulanabilecek bazı önerilerdir.

Yukarıda belirtilen uyku bozukluklarından birini yaşıyorsanız bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Psikolojik etmenlerden kaynaklanan uyku problemleri belli bir süre içinde geçmiyor ve günlük hayatınızda sıkıntıya sebep olmaya başladığında bir psikoloğa başvurmak kaliteli bir uykuya kavuşmanız için yardımcı olacaktır. Eğer sizde gün içinde kendinizi çok yorgun hissediyorsanız uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Unutmayalım ki kaliteli uyku sadece yorgunluğu geçirmekle kalmayıp hayat kalitemizi de yüksek oranda arttıracaktır.

Yorumlar (0)