28 yaşında kendi işinin patronu oldu

Denizli’de 28 yaşındaki Neslihan Türkaydın, İŞKUR ve KOSGEB’in düzenlediği Denizli Ticaret Odası ev sahipliğinde yapılan ‘Girişimcilik Eğitimi’ni başarı ile tamamladı.

28 yaşında kendi işinin patronu oldu

Türkaydın, KOSGEB’den aldığı 27 bin hibe ve 70 bin liralık faizsiz kredi ile ‘Tadım Ev Yemekleri’ ismiyle restoran açtı. Bir hafta önce açtığı işyerinde yanında bir kişiye daha istihdam sağlayan Türkaydın, her gün sekiz çeşit sulu yemek yaparak paket servisleriyle birlikte yaklaşık 80 kişiye hizmet veriyor. Denizli’de bir optik firmasında 8 yıl çalıştığını kendi işini kurmak için ‘Girişimcilik eğitimi’ ne başladığın belirten Türkaydın, “Yıllarca başkalarının yanında çalıştım. Kendi işimi kurmak için arayış içindeydim. İŞKUR’un kadın girişimcilere eğitim verdiğini duydum. Başvuru yaptım. 150 aday içerisinde yazılı sınavdan ilk 25 içine girdim. Mülakatta da başarılı oldum, ‘Girişimcilik’ eğitimine başladım. Eğitimim Ticaret Odası ev sahipliğinde bir ay boyunca devam etti. KOSGEB’ten kredi almam için yapacağım işle ilgili proje hazırlamam gerekiyordu. Yemek yapmayı çok sevdiğim için, ev yemekleri üzerine hizmet veren güzel bir restoran açmaya karar verdim. Projemi yazdım, projem kabul edilince de kendi işimi kurdum. Sabah erkenden işyerime gelerek en kaliteli malzemeleri kullanarak ev yemekleri yapıyorum. Özellikle karnıyarık ve güveçte iddialıyım. İşyerimi açtığım ilk gün 80 müşterim geldi.” diye konuştu.  

Kadınlar cesur olsun

İş hayatına atılmak isteyen becerikli kadınların önce cesur olmaları gerektiğini vurgulayan Türkaydın, “İnsanın kendi işinin patronu olması gibisi yok. Benim gibi girişimci kadınlar mutlaka çok cesur olmalı ve iş kurup patron olacakları sektörü iyi analiz etmeli. Devletin kurumları kendi işini kurmak isteyen kadınlara destek veriyor. Kredilerde pozitif ayrımcılıkta uyguluyor. Kendi işimi kurduktan sonra yıllarımı başkalarının yanında eleman olarak çalışarak boşa geçirdiğimi anladım. Keşke daha önceleri kendi işimi kurup, tüm enerjimi ve azmimi kendi işimde yükselmek için kullansaydım diye düşünüyorum. Yemek yapmayı çok seviyordum. Yaptığım yemeklerle şimdi müşterilerime en güzel hizmeti vermeye çalışıyorum. Kaliteli malzemelerden hijyen kurallarına da dikkat ederek hazırladığım yemekleri müşterilerimde çok sevdi. Paket servisiyle işyerlerini de sıcak yemek gönderiyorum. 200 metre karelik restoranımda 80 kişiye aynı anda yemek verebilirim. Önümüzdeki aylarda menümü biraz daha zenginleştirmek istiyorum. Özellikle Ege’ye ve Denizli’ye özgü yemek çeşitlerini de müşterilerime sunmak istiyorum ” şeklinde konuştu.

haberdenizli.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Güngör
Hatice Güngör - 7 yıl Önce

Sizi canı gönülden kutluyorum. Başarılarınızın ve azminizin devamı dileğiyle. Sevgiler

SIRADAKİ HABER