Yaşanan 5'inci Katliam

Denizli Çivril İlçesi'nde yaşanan balık katliamında 1,5 milyon balık telef oldu. Yetkililer ise kalıcı çözüm bulamadıklarını ileri sürdüler.

Yaşanan 5'inci Katliam
banner1336
Denizli’de yine balık katliamı yapıldı. Özel bir firmanın Çivril ilçesi Gökgöl mahallesinde bulunan alabalık tesisinde yaşanan felakette, yaklaşık 1,5 milyon balık telef oldu. Jandarma olay yerinde tutanak tuttu, numuneler alınarak laboratuara gönderildi. Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde bir meyve suyu fabrikasının Menderes’e bıraktığı atıkların yol açtığı balık ölümleri şirketi de 3,5 milyon TL zarara soktu. Tesiste üretim yapılan 44 havuzdan balıkların neredeyse yarısı telef olurken, 2003 yılından bu yana 5.kez yaşanan olayda yetkililer ise kalıcı bir çözüm bulamadıklarını ifade ediyor. Yıllık 15 milyon euro ihracat yapan firma, 2003 yılından bu yana yaşanan bu durumdan dolayı 12 milyon TL zarar etti. Şeftali ve elma suyu atıklarının Dinar’da bulunan Menderes’in bir kolundan gelerek suya karışması balıkları zehirlerken, diğer canlı katliamına da sebep oldu. Balıkların yanı sıra su kuşu, kurbağa ve diğer canlıları da etkiledi. Dinar’da çöplüğün yanına kurulun meyve suyu fabrikasının atıklarına herhangi bir önlem alınmazsa daha birçok canlı zarar göreceğe ifade ediliyor.GÜVEN, “HERKESİ GÖREVE DAVET EDİYORUM”

Çivril ilçesi Belediye Başkanı Dr. Gürcan Güven, her 6 ayda bir meyve suyu fabrikasının atıklarından dolayı böyle bir katliamın yaşandığını ifade etti. Meyve suyu tesisisin atık su arıtmasının kefi olmadığını belirten başkan Gürcan Güven, “Bu dönemlerde atıklar suyu bırakıldığında canlıları zehirliyor. Bu bizim bölgenin aynı zamanda içme suyu. Bu durumu Vali, belediye başkanımız, Dinar kaymakamlığı, Afyon valiliği, Dinar belediyesine ilettik ama bir sonuç çıkmadı. Gölün ciddi sorunu var. Defalarca yazılar yazdık ancak cevap alamadık. Ceza verilse dahi komik seviyelerde veriliyor. 3-5 kuruş ceza veriliyor. Meyve suyu fabrikasının arıtmasını meşrulaştırması gerekiyor. Kirlenmeyi engellemeliyiz. Bölge gün geçtikçe daha kirli hale geliyor. Burada resmen doğa katliamı yaşanıyor. Ben buradan başta valimiz ve belediye başkanımız olmak üzere herkesi göreve davet ediyorum. Bu konuda çok hassa ve ciddiyiz. Bakana kadar çıkacağız” diye konuştu.KARAMAN, “CANLIYI BİTİRMEYE ANT İÇMİŞLER”

Çivrilli doğa sever bir vatandaş 40 yaşındaki Akın Karaman ise, doğayı bitirmeye ant içmiş gibi davranıldığının vurguladı. Karaman, “Önceden balıklar başta olmak üzere burada her şey vardı. Meyve suyu fabrkisanın faaliyete geçmesiyle canlılar yok olmaya başladı. Sanki canlıyı bitirmek için ant içmişler. Köy isyanda. İlgisiz kalınıyor ve Devlet bölgede hiçbir şey yapmıyor” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2016, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER