Kadınlar eskiye göre daha bilinçli

Denizli’de Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şube Başkanı Nurten Karakış, şiddet olaylarında kadınların eskiye göre daha bilinçli olduklarını, kendilerini savunabilecek derneklerin varlığından haberdar olduklarını söyledi.

Kadınlar eskiye göre daha bilinçli
Denizli’de Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şube Başkanı Nurten Karakış, şiddet olaylarında kadınların eskiye göre daha bilinçli olduklarını, kendilerini savunabilecek derneklerin varlığından haberdar olduklarını söyledi. Dernek tarafından el dokuması tekstil ürünleri ile ünlü Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesinde “Aile içi iletişim, Kadın Hakları ve Şiddet” konulu konferans düzenlendi. Kadın Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Gönül İşler, Genel Sekreter Sema Yücel ve yönetim kurulu üyeleri ile Sosyal hizmetler uzmanı Ayşegül Aksoy konferanstan önce Kızılcabölük Belediye Başkan Vekili Cahit Kocayiğit’i makamda ziyaret etti. Başkan Vekili Kocayiğit, “650 yıldır geleneksel metotlarla el dokumasını yaşatmaya çalışan ve bir dokuma memleketi olan Kızılcabölük’te kadınlarımız her zaman bizim baş tacımız olmuştur. Güzelliklerin altında hep onların imzası vardır.” Dedi. Belediye düğün salonundaki toplantının açılış konuşmasını yapan Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şube Başkanı Karakış, kadınların yalnız olmadığını belirterek dernek olarak her zaman kadınların yanında yer alacaklarını ifade etti. Başkan Karakış ; “Kadına şiddet bir insanlık suçudur. Kadın şiddete uğradığı zaman utanmamalı ve gerekli mercilere başvurmalıdır. Kesinlikle hastaneden darp raporu almalıdır. Bunları yaparken toplum baskısından korkmadan haklarına sahip çıkmalıdır. Şu anda kadınlarımızın eskiye göre daha bilinçli. Polis merkezlerine başvurabileceklerini, sivil büro ve kadın danışma merkezlerinin oluştuğunu ve kadınlarımız için Alo183 sosyal hizmet hattı kurulduğunu biliyorsunuz. Bu konuda sıkıntıları olanlar, derneğimize istedikleri zaman gelebilirler. Kadınlarımızın ayakta kalabilmeleri için, kendilerine güvenlerinin artırılabilmesi için; meslek kursları veriyoruz.”dedi.

İletişim önemli

Sosyal hizmetler uzmanı Ayşegül Aksoy’da insanlar arasındaki ve aile içindeki iletişimin önemli olduğunu söyleyerek, “İletişimde ben merkezli konuşmalı. Konuştuğumuz insanların mutlaka gözlerine bakılmalı. Konuşulanı ve konuşan insanı mutlaka dinlemeli. Problemin çözümünde yargılamadan iyi dinleyip, empati yapmak yatar. Toplumumuzdaki; “Söz gümüş ise sukut altındır.”  Atasözü’nün iyi bir sözdür. İyi dinleyip, az ve öz konuşmanın faydalı olduğunu görüyoruz. Çocuklarımızın dahi görüşlerini mutlaka almamız gerektiğini onların fikirlerinden yararlanmamızı, öfkelenmememizi, öfkenin iletişimi engellediğini ifade edebiliriz. Söylenenleri eğilmeden bükülmeden söylemeliyiz. Toplumumuz birbirine dinleyemediği, , diyalog kuramadığı için ruh sağlığı bozulan insanlar var. ” dedi. Kızılcabölük Belediyesi tarafından katılımcılara kaşık helvası ikramı yapıldı. Konferans sonunda dernek üyeleri Müftüler Müzesi ile Hanife ve Ahmet Paralı Yöresel El Sanatları ve tekstil müzesini gezdi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2013, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER