Haşhaş Kapsülü Alımları Başladı

Denizli’nin Çameli ilçesinde 2016 yılı haşhaş kapsülü alımları başladı Denizli’nin Çameli İlçesinde 2016 yılı haşhaş kapsülü alımları 22 Ağustos Pazartesi günü başladı.

İLÇE 25.08.2016, 12:50
Haşhaş Kapsülü Alımları Başladı
banner1551
Alımların başlamasıyla Çameli Yeni Mahalle Eşraf Bitlis Camii Yanında haşhaş kapsülü yüklü traktörler, kamyonetler ve tırlar uzun kuyruklar oluşturdu. Denizli Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından Çameli’de izinle üretilen haşhaş kapsülü alımları Yeni Mahalle’de başladı. Yaklaşık 80 ton haşhaş kapsül alımı yapılacak olan Çameli’de ilk defa bu yıl morfin derecesine 4.25 TL fiyat belirlenirken, kapsülüne göre de kilosu 4.5 ile 5 lira arasında değişiyor. Çameli’de ilk defa üreticiyi kaliteli üretimi teşvik etmek amacıyla bu yıl alımlarda yeni bir uygulama başlatılarak, teknolojik cihazlarla haşhaşların morfin oranı tespit edildi. Morfin oranı yüksek haşhaş kapsülüne ilave fiyat veriliyor. Üreticiler ürünün tamamını TMO tarafından belirlenen haşhaş kapsülü alım ve uygulama esasları çerçevesinde TMO’ya teslim ediyorlar. Üreticiden alınan haşhaş ücretlerinin 1 hafta içinde ödeneceği belirtildi.

SİMİT VE ŞAPKA DAĞITTI
Acıpayam Denizbank Müdürü Ömer Başaran haşhaş kapsülü alımlarına gelen çiftçilere simit ve sıcaktan etkilenmemesi için şapka dağıttı.Haşhaş alımında Türkiye’nin ilaç sanayinde ihtiyaç duyduğu morfin ve türevleri üretilerek ihtiyaç fazlası da ihraç ediliyor.

Zekican Şenkaya
Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)
banner1567
açık
Denizli Büyükşehir Belediyesi facebook twitter instagram youtube iletisim denizli buyuksehir belediyesi