Çal çiftçisi dondan kuruyan bağları için yardım bekliyor

Çal Ziraat Odası Başkanı Ömer Ayhancı, geçen kış meydana gelen don olaylarından dolayı ilçede 12 bin dekar bağın tamamen kuruduğunu, 11 bin dekar bağın da yüzde 40 ile 90 arasında zarar gördüğünü söyledi.

Çal çiftçisi dondan kuruyan bağları için yardım bekliyor

Çal Ziraat Odası Başkanı Ömer Ayhancı, geçen kış meydana gelen don olaylarından dolayı ilçede 12 bin dekar bağın tamamen kuruduğunu, 11 bin dekar bağın da yüzde 40 ile 90 arasında zarar gördüğünü söyledi. Bu zararların Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) sigortası kapsamında olmadığını ifade eden Ayhancı, “Toplam 23 bin dekar bağ alanında mahsul alınamamıştır. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı 4 bin 500 çiftçimizden bin 32'si zarar gördü. Soğuktan dolayı kökten kuruyan 12 bin dekar bağ da gelir getirmemektedir. Bunları söküp tekrar oluşturmak, beş yıl zaman kaybı ve maddi külfet getirecek.” dedi.

Meydana gelen zarardan dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çeşitli yollarla durumlarını bildiren yazılar gönderdiklerini aktaran Oda Başkanı Ayhancı, “Don olaylarından sonra Afet Kanunu kapsamında işlem yapıldı ancak bundan yararlanan çiftçi sayısı 93 kişidir. Bu çiftçilerimiz, büyük rahatlama görerek Başbakanımız'a şükranlarını sunuyor. Geriye kalan 939 çiftçiye de Malatya ve Niğde’de olduğu gibi dekar bazında yardım yapılması rahatlatacaktır.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2013, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER