Borcunu erteletmek isteyen çiftçiler tarım müdürlüklerine başvursun

AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Mehmet Yüksel, afete maruz kalan çiftçilerin bakanlar kurulu kararıyla borçlarının ertelendiğini hatırlatarak, uygulamadan yararlanmak isteyen çiftçilerin, 28 Eylül 2012 tarihine kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri ile kredi kuruluşlarına dilekçe ile başvurmaları gerektiğini bildirdi.

Borcunu erteletmek isteyen çiftçiler tarım müdürlüklerine başvursun

AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Mehmet Yüksel, afete maruz kalan çiftçilerin bakanlar kurulu kararıyla borçlarının ertelendiğini hatırlatarak, uygulamadan yararlanmak isteyen çiftçilerin, 28 Eylül 2012 tarihine kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri ile kredi kuruluşlarına dilekçe ile başvurmaları gerektiğini bildirdi. Borç erteletmek isteyen afet mağduru çiftçilerin müracaatlarının alınmaya başlandığını belirten Yüksel, “2012 kış döneminde 01/01/2012 tarihinden 28/08/2012 tarihleri arasında üreticilerimiz sel, su baskını, fırtına, aşırı kar yağışı, kuraklık, dolu, don, yıldırım düşmesi, hortum gibi çeşitli afetler nedeniyle zor bir süreç yaşadı. Yaşanan bu afetlerde üreticilerimizin ürünleri, ekilişleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gördü. Denizli ilimizin de aralarında bulunduğu toplam 60 ilimizde çiftçilerimiz ve üreticilerimizin afete maruz kaldıkları tespit edildi. Bununla ilgili üreticilerimizin ve çiftçilerimizin yaşadıkları afet nedeniyle uğradıkları zararın kısmen telafisini sağlamak adına hükümetimizin ilgili birimleri gerekli çalışmalarını ortaya koymuş 28 Ağustos 2012 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulunda karara bağlanarak çiftçi kayıt sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının ertelenmesi kararlaştırılmıştır” dedi.

Dilekçe ile başvuru yapın

Afet mağduru çiftçi ve üreticilerin borçlarını erteletmek için 28 eylül 2012 tarihine kadar başvuru yapması gerektiğini vurgulayan Yüksek, “İlimizde, ilçelerimiz ve köylerimizde çeşitli afetler nedeniyle zarar gören ve kredi borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçilerimizin, 28 Eylül 2012 tarihine kadar Çiftçi Kayıt Sistemi kimlik ve arazi bilgileri ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerimize başvurularını dilekçe ile yapmaları gerekmektedir. Bununla birlikte yayınlanan kararname kapsamında borç ertelemesi isteyen çiftçilerin, 28 Eylül 2012 tarihine kadar kredi kuruluşlarına da dilekçe ile müracaat etmesi gerekmektedir. Çiftçilerimize ve üreticilerimize afetsiz bol bereketli hasatlar diliyorum” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2012, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER