banner1120
banner1029
07 Şubat 2016 Pazar 18:57
1516 Okunma
Başkan Harç Almakta Kararlı
Eski Belediye Başkanı Hüseyin Gemi sosyal medyadan durumu eleştirdi, Başkan Mehmet Kobaş da eleştirilere yanıt verdi. 

Belediye Başkanı Mehmet Kobaş’ın düğün, sünnet, asker uğurlama ve hayır yemeği gibi sokak ve caddelerde yapılacak faaliyetler için yer işgal harcı alınacağını açıklaması özellikle sosyal medyada sıkça tartışılırken, eski Belediye Başkanı Hüseyin Gemi alınan kararı sosyal medya hesabından eleştirdi. 
Belediye Başkanı Mehmet Kobaş da Gemi’ye cevap verdi. Alınacak işgaliye harcını ‘zorbalık’ olarak niteleyen Gemi açık-lamasında “Son günlerde Serinhisar'da çok tartışılan düğün sünnet ve yemeklerde sokakların işgali ile ilgili belediyenin harç alma işi ile ilgili olarak açıklama yapma ihtiyacı hissettim” derken açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Aslında belediyenin bu yaptığı uyulama belediyenin aciz durumda kaldığının bir göstergesidir. 
Belediye vatandaşın yanında ona yardımcı olan bir kurumdur bunlar vatandaşa zorluk çıkarmaktan başka bir şey değildir. Yıllık 10 milyon bütçesi olan bir belediye düğün yapan bir vatandaştan alacağı 350 TL'ye mi kaldı? 10 yıl bu görevde bulundum, 10 yıllık süre içerisinde bütün vatandaşa çadır dahil olmak üzere her türlü hizmeti verdik. Hiç bir kuruş dahi almadık. Kaldı ki bu yönetim hiçbir hizmet vermeden para istemektedir. Bu durumu hoş karşılamıyorum. Kaldı ki işgaliye alınacaksa alınacak yer çok. İyi baksınlar, lütfen bu zorbalıktan da vazgeçsinler kamuoyuna saygılarımla.” 
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Belediye Başkanı Mehmet Kobaş ise işgaliye harçları konusunun kanuni bir uygulama olduğunu belirtirken, bu harcın şimdiye kadar alınmamasının altında oy hesabının yattığını söyledi. Önceki dönemlerde bunun yanında yine oy için kaçak yapı gi-bi bazı olaylara da göz yumulduğunu sözlerine ekleyen Kobaş, “Bunun acısını şimdi vatandaş çekiyor. Ne malını satabiliyor ne de mirasını paylaşabiliyor” ifadelerini kullandı.
Açıklamasına “Türk olarak aklımızla değil hissiyatımızla hareket ediyoruz. Gösterişe çok para harcıyoruz. 
Kendimizin istediği gibi değil başkalarının istediği şekilde yaşıyoruz” diyerek başlayan Başkan Kobaş sözlerine şöyle devam etti: “Serinhisar'da kime sorarsanız sorun, düğünlerin 3 gün sürmesinden herkes rahatsızdır. Düğün sahibi kıvrım kıvrım kıvranır, komşular gürültü patırtıdan rahatsızdır, eş-dost ve akraba işe gitse olmaz, gitmese olmaz. 
Çalgıcı, çengici, içkici için düğün sahibi oluk oluk para harcar. Ama iş Belediye’ye gelince böyle oluyor” dedi. Serinhisar’ın şimdiye kadar tabiri caizse ‘kara düzen’ ile yönetildiğini iddia eden Mehmet Kobaş “Yani ‘öbür seçimde oy gelsin, kural yok, yap gitsin’ düşüncesi. Bu tutum her konuda vatandaşı çok kötü etkiledi. Bazı sayın eski başkanlar ‘yap yahu hallederiz’le vatandaşı bir çıkmaza soktular. 
Ama o çıkmazın acısı şimdi çıkıyor. O zamanlarda işini kuralına göre yapanlar enayi gibi görünüyordu. Ama bugün durum değişti. O gün oy karşılığı göz yumulan kaçak yapılar bugün vatandaşın başına bela oldu, çünkü ne satabiliyor, nede mirası paylaşabiliyor. 
Tabi eski alışkanlıkları terk ettirmek ve işin doğrusunu anlatmak ta zor. Yeni seçilmiş başkanların kanunda yazıp da işletilmeyen bir hususu işlerlik kazandırmak istedikleri zaman "bu da nereden çıktı" deniyor. İşte işgaliye harcı da bunlardan biri. Bu husus 2464 sayılı Belediye gelirleri kanununda açıkça yer alıyor” ifadelerini kullandı. 
Bu konuda yapılan eleştirilere yanıt veren Serinhisar Belediye Başkanı Mehmet Kobaş “Bugüne kadar alınmamış, iyi mi yapılmış, kesinlikle hayır. Aslında bazıları bu harcın alınması acizliktir falan dese de asıl daha önceleri alınmaması bir acizliktir, hatta daha da ötesi suçtur. 
Belediye başkanı ve görevli belediye personeli bu parayı almazsa suç işlemiş olur. Eğer bir vatandaş belediye meclisinin belirlediği harcı yatırmadan yolu kapatarak düğün yapsa ve bir diğer vatandaş şikayetçi olsa sorumlular hakkında yasal işlem yapılır. Bunun sosyal veya yardımcı belediyecilikle hiçbir ilgisi yok. 
Varsa da yoksa oy” diyen Kobaş, sözlerini şöyle sürdürdü, 
“10 sene gibi uzun bir zaman belediye başkanlığı yapmış, 3ncü dönemde de aday olup seçilememiş eski bir başkanın gazetelere "Belediye Acz İçinde" gibi ifadeler kullanması, aslında kendisinin eski aczinin ve kuralsızlığının bir ifadesidir. Onun halen hayal aleminde olduğunun göstergesidir. 
Çünkü artık sosyal belediyeciliğin yanına birde 'katılımcı' belediyecilik eklenmiştir ki anlamı; hep veren, hep dağıtan değil, hakkını da vatandaştan alan belediyecilik demektir. Almadan vermek sadece Allah'a mahsustur. Devlet bir sistemdir. Belediyede öyledir. Yapacakları veya yapamayacakları, nerelerden gelir elde edecekleri veya nerelere para harcayabilecekleri bir esasa bağlıdır. 
Mesela her düğüne belediye bütçesinden aldığın bir küçük hediyelik altın alınıp gidilmez. Bunun nerelerde takılacağı bellidir. Bugüne kadar benim belediye bütçesinden böyle bir harcamam olmadı. Takılması gereken yere cebimden parasını öder takarım. Belediyeyi aklıma dahi getirmem” diyerek sözlerini sonlandırdı.

haberdenizli.com

Son Güncelleme: 07.02.2016 19:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.