Başarısının Sırrını Anlattı

Pamukkale Belediyesi ve Pamukkale Kaymakamlığı öncülüğünde başlatılan “Engelleri Kaldırmak İçin El Ele” projesi, engellerin nasıl aşıldığını gösteren bir başarı hikayesini de ortaya çıkardı.

Başarısının Sırrını Anlattı
Denizli Pamukkale ilçe Belediye Başkanı Gürlesin ve Pamukkale Kaymakamı Beyru, çocukluğunda geçirdiği kaza sonrası ayaklarından engelli olan ama yılmayarak engeline rağmen inşaat ve duvar ustalığı gibi zor bir sektörde çalışıp emekli olan 84 yaşındaki Mehmet Tekin’i ziyaret ederek, başarı hikayesini dinledi. 

Pamukkale Kaymakamlığı, Pamukkale Belediyesi ve Pamukkale Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde hayata geçen “Engelleri Kaldırmak İçin El Ele” projesi hızla bir şekilde sürüyor. Proje kapsamında oluşturulan ekipler, Pamukkale İlçesinde 4 bin 293 engelli bireyin yaşadığı 3 bin 675 haneye ziyaretlerde bulunuyor. 1 yıllık süreçte ziyaretlerle engelli vatandaşlara hakları bir bir tekrar hatırlatılacak, var olan sorunlarına çözüm üretilerek engelli vatandaşlara destek olunacak. Ayrıca gerçekleştirilecek anketle de istek ve talepleri alınarak, bu verilere göre yapılacak düzenlemeler belirlenecek. 
Engelleri Kaldırmak İçin El Ele Projesi kapsamında Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin ve Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, iki engelli aileye ziyarette bulundu. 

BAŞARI HİKAYESİNİ DİNLEDİLER

Başkan Gürlesin ve Kaymakam Beyru, ilk ziyareti Karşıyaka mahallesinde oturan evli 84 yaşındaki Mehmet Tekin’e yaptı. Daha çocuk yaşlarda geçirdiği kazada ayaklarından engelli olan Mehmet amcanın, hayata küsmeyerek verdiği mücadele ise herkese örnek olacak bir başarı hikayesi. Engeli olmasına rağmen inşaat ustalığı ve duvar ustalığı mesleğini seçen, mesleğinde de aranan bir isim olan Mehmet Amca, kazancıyla da kendi hayatını idame ederek emekli olmuş. Dahası birçok genci de meslekte yetiştirerek usta olmalarına olanak sağlamış. Engelini hiçbir zaman dert etmediğini belirten Mehmet Amca, “Allah’tan gelen bir şey. ‘Engelli oldum’ diye üzülsem, kendimizi bir köşeye inzivaya çeksem kime ne faydası olacak. Hayata daha fazla sıkı tutundum. Allah’ın verdiği güçle çalışıp bugünlere geldim. Engellilerimize de, gençlerimize de çağrım, hayata dört elle sarılıp, küsmesinler. Yaşamın her anından zevk alsınlar.  Bu insana mutluluğu ve başarıyı getiriyor” dedi. 

MEHMET AMCA ÖRNEK BİRİ
Her bir engelin aşılabileceğini vurgulayan Başkan Gürlesin, Mehmet amcanın yaşamının tüm engellilere, gençlere, tüm bireylere örnek olduğunu belirterek, “Mehmet amcanın hayata bakış açısı çok güzel bir örnek. Engeline rağmen öylesine zor bir meslek seçmiş ki, bununda üstesinden gelerek yıllarca çalışmış, yuvasını kurmuş ve emekli olmuş. Mehmet amca, bizlere her bir engelin aşılabileceğini gösteriyor. Tüm bireyler birer engelli adayı. Engelli olmayacağımızın bir garantisi yok. Engelli vatandaşlarımız, bizler, toplum olarak hayata bakış açımızı, ne olursa olsun her zaman aşılamayacak hiçbir engelin bulunmadığını bilerek pozitif tutmalıyız.” dedi. 
Engelleri Kaldırmak İçin El Ele projesiyle ilçede tüm engelli vatandaşlara ulaşacaklarını aktaran Kaymakam Beyru ise, “İlk ziyaretlerimizden birisini Mehmet amcaya gerçekleştirdik. O’nu tanımak, engelleri nasıl aştığını dinlemek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Herkes Mehmet amcadan kendi yaşamı için örnek almalı. Bizler engelli vatandaşlarımız için daha fazla ne yapabilirize, engelleri nasıl kaldırabilirize bakıyoruz. Şimdi Engelleri Kaldırmak İçin El Ele projemizi hayata geçirdik. Projemizle engelli vatandaşlarımıza haklarını anlatıp, sorunlarına çözüm arayacağız. İstek ve taleplerini de alarak yol haritamızı çizeceğiz. 1 yıl boyunca engelli bireylerimizin yaşadığı hanelere ziyaretler sürecek. Projemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

ŞAHİN AİLESİNİ ZİYARET ETTİLER
Başkan Gürlesin ve Kaymakam Beyru daha sonra zihinsel engelli 23 yaşındaki Kadriye Şahin ve ailesine ziyarette bulundu. Ziyarette Polis Amca Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim alan Kadriye ile sohbet eden Başkan Gürlesin ve Kaymakam Beyru, ailesine istek ve taleplerini sordu. Ziyaretten dolayı mutluluğunu dile getiren anne Müşerref Şahin, hiçbir sıkıntılarının olmadığını devletin engellilere ve ailelerine sağladığı imkanlar sayesinde Kadriye’ye en iyi şekilde baktıklarını söyledi. Sağlanan haklar ve imkanlarla engelli vatandaşların ülkede ulaştıkları konumun yadsınamayacak kadar çok iyi olduğunu belirten anne Şahin, bu konuda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. 
Ziyarette Başkan Gürlesin ev Kaymakam Beyru, engelli vatandaşların  yaşam standartlarını yükseltmek, sorunlarına çözüm bulmak için azami gayret gösterildiğini hatırlatarak, ilçede Engelleri Kaldırmak İçin El Ele projesi ile var olan ortamın daha iyeye getirilmesini amaçladıklarını söyledi. 


haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER