Nasıl Bir Web Siteniz Olmalı?

Bir web sitesine sahip olmanız gerektiğinin farkında ancak nasıl bir web sayfanız olması gerektiği konusunda emin değil misiniz?

Nasıl Bir Web Siteniz Olmalı?

Bir web sitesine sahip olmanız gerektiğinin farkında ancak nasıl bir web sayfanız olması gerektiği konusunda emin değil misiniz? Yaptığınız işin doğasına uygun web sitesi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını bulmakta zorlanıyor musunuz? Üstelik yaptığınız araştırmalar sonucu öğrendiğiniz web tasarım fiyatları tereddüt ve soru işaretlerinizi daha da mı artırıyor? O halde bu yazı tam size göre!

Günümüzde artık yaşlısından gencine, küçük çaplıdan kurumsala kadar pek çok işletme ve işletme sahipleri bir web sayfasına sahip olmanın gerekliliği konusunda hemfikirdir. Ancak bu gerekliliğin farkında olmanın ötesinde yaptığınız işle paralel bir web tasarıma da sahip olmanız gerekiyor. Web siteniz işinizi ve kuruluşunuzu yeterince tanıtıyor mu? Marka mesajınız ya da pazar stratejinizle uyum içinde mi? Size yeni müşteriler kazandırıyor ya da marka algınızı ileri taşıyor mu? Tüm bunları tek tek irdelemeniz gerekiyor. Web sitesi, müşterinizle aranızda iletişimi sağlayan bir araçtır diyebiliriz. Faks, telefon ya da mailiniz gibi… Bu kanal üzerinden müşteriler sizi bulur ve sizinle iletişime geçer. Bu noktada “pazarlama aracı/reklam materyali” olarak kurumsal ve profesyonel web tasarım konusuna eğilmemiz gerekiyor. Denizli’de genel eğilim “kartvizit” formatlı web sitesi yaptırmak üzerine diyebiliriz. Yani firma bilgilerinin, adresinin, temel iş tanımının yer aldığı bir online döküman. Peki sizce bu yeterli mi?

DÖNÜŞÜM ORANI KAVRAMI NEDİR?

Siteniz bir kartvizit olmanın ötesinde size yeni müşteriler kazandıran bir pazarlama aracı olarak tasarlanmalıdır. Bunun iki ayağı bulunuyor. Birincisi dönüşüm oranı (Conversion Rate — Dönüşüm Oranı)… İkincisi ise web sitenizin kaliteli trafik yani potansiyel müşteri çekmesi. Dönüşüm oranı, kabaca site ziyaretçilerinizin kaçının gerçek müşteriye dönüştüğüdür. Örneğin toptan havlu satışı yapan bir firmanız var ve web sitenize ayda 1000 kişi giriş yapıyor, bu giriş yapan 1000 kişiden 15 tanesi size mail atıyor ya da sizi arıyorsa sitenizin dönüşüm oranı %1,5'tir diyebiliriz. Ya da bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünecek olursak… Ayda sitenizin anasayfasından 10.000 oturum açıldığını düşünelim. Bu 10.000 oturumun 4.000 adedi ürün detay sayfasını görüntülesin, bu 4.000 oturumun da 250 tanesi ise ürünü sepete ekleyip ödeme ekranına gelsin. Bu şekilde ödeme ekranına kadar sitenizin ödeme ekranına dönüştürme oranı %2,5'tir. Eğer ödeme ekranına gelen her iki kişiden biri satın alma gerçekleştiriyorsa ödeme ekranınızın dönüştürme gücü %50, sitenizin total dönüşüm oranı ise %1,25 olacaktır. Peki dönüşüm oranını ne belirler? Burada web sitenizin hızından tutun da, arayüzde yaşattığı kullanıcı deneyimine (ulaşılabilirlik, kolay navigasyon, erişilebilirlik, kullanışlılık vb), sitenizin metin içeriğinden teşhir/satışını yaptığınız ürün/hizmetin niteliğine kadar pek çok etken mevcuttur. Yüksek dönüşüm oranına sahip bir web sitesine sahip olmak için deneyimli ve uzman bir Denizli web tasarım firması bulmanızı öneririz. Sonuç olarak öncelikle yaptırdığınız web tasarımın Dönüşüm Oranı odaklı olmasına özen göstermelisiniz. Web tasarım fiyatları araştırması yaptığınızda Denizli’de skalanın son derece dengesiz olduğunu göreceksiniz, ancak bu noktada fiyat analizini alacağınız web tasarım hizmetinin CR — Dönüşüm Oranı gibi teknik detaylarını da göz önünde bulundurarak yapmanızı öneririz.

MOBİL UYUMLU WEB TASARIMIN ÖNEMİ

Günümüzde internet kullanımının %60'ı ileri teknoloji mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Her geçen gün bu oran artmakla birlikte kullanıcının mobil olduğu sektörlerde bu oran daha da yükselmektedir. Artık kullanıcılar mobil uyumlu olmayan siteleri hemen terk etme daha iyi bir deneyim sunan mobil uyumlu — responsive tasarımı olan web sitelerini tercih etmektedir. 2018 yılı itibariyle Google’ın Mobile-First Indexing (Mobil Öncelikli İndeksleme) politikasını duyurmasının ardından artık mobili olmayan siteler büsbütün fonksiyonunu yitirdi diyebiliriz. Siz de web tasarım yaptırırken mutlaka ama mutlaka mobile uyumlu bir web sitesi tasarımı hizmeti almalısınız. Aksi halde potansiyel kullanıcılarınızın dolayısıyla potansiyel müşterilerinizin %60'ını ilk etapta kaybedeceksiniz demektir.

SEO’YA UYGUN ALTYAPI

Bir başka dikkat edilmesi gereken konu ise sitenizin SEO’ya uygun bir altyapıya sahip olup olmadığıdır. İlk başlıkta ifade ettiğimiz gibi sitenizin dönüşüm oranının oldukça yüksek olduğunu düşünelim. Ancak web sitenize hiç ziyaretçi girmiyorsa, insanlar sizin ürün ya da hizmetinizden nasıl haberdar olabilir? Web siteniz üzerinden yeni müşteriler edinebilmek için web tasarım hizmetinin ardından SEO hizmeti de almanız gerekebilir. Bu nedenle ilk yapım aşamasında SEO’ya uyumlu yazılım altyapısı sunan Denizli web tasarım firmalarını tercih etmelisiniz.

KURUMSAL HİZMET ALMANIN ÖNEMİ

Web siteniz sizin yemek masrafı, yol masrafı, sigorta ödemesi olmayan pazarlama elemanınızdır. Ona iyi bir yatırım yaparsanız bu yatırımın meyvelerini yemeniz zor olmayacaktır. Ancak web sitelerinin de birtakım bakım / teknik destek — servis uygulamalarına ihtiyaçları vardır. İyi bir sunucu ve teknik destek hizmeti almadığınız sürece çok güzel bir web sitesi yaptırmış olsanız bile başınız çok ağrıyabilir. Bu noktada kurumsal firmalarla çalışmak hayati öneme sahiptir. Web sitesi yapım fiyatları araştırması yaptığınızda size en cazip gelen fiyata yönelmeden önce bu cazip teklifi sunan firmanın referansları nelerdir, kaç yıldır bu sektördedir gibi soruları sormalısınız. Uygun fiyata bir web sitesi yaptırıp daha sonra yenisini yaptırmak zorunda kalmak yerine, yaptığı işin arkasında durabilen, teknik destek ve sunucu hizmetlerinde de güven veren kurumsal bir firmayla çalışmalısınız.

Tüm bunların ışığında özet olarak, mobile uyumlu, kullanıcı deneyimi önceleyen ve bu doğrultuda dönüşüm oranını maksimize etmek için tasarlanmış, SEO’ya uygun altyapıya sahip, sunucu / teknik destek hizmetlerin de güven veren bir denizli web tasarım firması ile çalışmalısınız diyebiliriz.

Kaynak: http://www.mandalinsosyalmedya.com/nasil-bir-web-sitesi.html

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 04:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER