TARSİM Güney İlçesinde Üreticilerle Buluştu

Ülke genelinde olduğu gibi 2017-2018 üretim sezonu Denizli'de de meteorolojik yönden oldukça sıkıntılı geçmektedir. Kış aylarında havanın ılık geçmesi, yeterince yağış alınamaması sebebiyle artan kuraklık riskinin yanında mayıs ayında il genelinde yaşanan dolu, fırtına yağmur ve sel afetleri tarım alanlarını ve ürünleri kötü yönde etkilemiştir.

GÜNEY 07.06.2018, 15:32
TARSİM Güney İlçesinde Üreticilerle Buluştu

HABERDENİZLİ.COM

05-24-25-30 Mayıs 2018 tarihlerinde Güney ilçesinde yaklaşık 16 bin de alanda meydana gelen dolu ve sel afeti sonucu başta bağ alanları olmak üzere kekik, tütün ve hububat alanlarında ciddi hasarlar meydana gelmiştir.

Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin bölgeye yaptığı ziyaret esnasında bazı üreticilerimiz kendilerinden afetle ilgili yardım talep etmişler ve sigorta (TARSİM) konusunda sıkıntılar yaşadıklarını beyan etmişlerdir. Bakanın talimatları ile 5 Haziran Salı günü Güney Kaymakamı Fatih Bayram ile beraber TARSİM Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüğü yetkililerinin de katılımıyla Belediye binasında 70 üreticimizin katılımıyla toplantı gerçekleştirilmiştir.

Güney İlçe Kaymakamı Fatih Bayram yaşanılan afetle ile ilgili geçmiş olsun temennisinde bulunarak konuyla ilgili tespitlerin devam ettiğini, imkânlar dâhilinde vatandaşın yanında olduklarını belirtmiştir.

Manisa Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu TARSİM’ in işleyişi hakkında kısa bilgi vermiş daha sonra üreticilerden gelen tüm soruları cevaplamıştır. Toplantı boyunca gelen sorularda üreticilerimizin ürünlerini sigorta yaptırırken çok önemli bazı konulara dikkat etmedikleri, yaptırmış oldukları sigortanın kapsamını tam bilmedikleri, parsellerini Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt ederken hata yaptıkları, verim ve ürün bedeli hakkında sigorta acentesine yeterli bilgi vermedikleri belirlenmiş konuyla ilgili kendilerine detaylı bilgiler verilmiştir. Ayrıca bazı sigorta eksperlerinin tutum ve davranışlarından şikâyetler dile getirilmiş bölge müdürü tarafından gereğinin yapılacağı kendilerine bildirilmiştir.

Toplantı sonunda üreticilerimize, bundan sonra tarım sigortası yaptırırken dikkat etmesi gereken konular hatırlatılmış ve üreticilerimizin kafasındaki soru işaretleri ortadan kaldırılmıştır. Bu kapsamdaki eğitimlere talep halinde önümüzdeki günlerde de devam edilecektir.

Yorumlar (0)