Yılların susmayan kalemi rahmetle anılıyor

Yılların susmayan kalemi Kıymetli mütefekkir ve ilim adamı Mehmet Şevket Eygi, vefatının birinci Sene-i devriyesinde rahmetle anılıyor.

GÜNDEM 13.07.2020, 09:37
Yılların susmayan kalemi rahmetle anılıyor

HABERDENİZLİ.COM

Anadolu Gençlik Derneği Denizli Şubesi vefatının birinci sene-i devriyesinde Mütefekkir- Yazar, irfan ve hakikat yolunda bir ömür geçiren  Mehmet Şevket Eygi için mesaj yayınladı. Mesajda şu ifadelere yer verildi; Yılların susmayan kalemi, naif dili, nezaket abidesi Mehmet Şevket Eygi’yi rahmetle anıyoruz. Mehmet Şevket Eygi, İslam’ın doğru anlaşılması ve yaşanması için gayret eden birisiydi. Şahsına ve fikriyatına karşı yapılan onlarca çirkin saldırıya rağmen hakikatleri yazmaktan asla geri durmadı. Fikir mücadelesine vefatına kadar istikamet üzere sürdürdü. Gençliğimize Eserleriyle ve fikirleriyle her zaman yön vermiştir.  Ayasofya’yı sürekli köşesine taşımış ve Ayasofya konusunda şu ifadelere yer vermiştir; Fatih Sultan Mehmed Han’ın lânetli vakfiyesine rağmen Ayasofya ibadete kapalı tutulursa, o ülke iflah olmaz. Ayasofya’nın camilikten çıkartılması, ezanlarının susturulması, orada Allah’a ibadet edilmesinin yasaklanması; hem İslâm hukukuna ve şeriata, hem de laik ve seküler hukuka aykırıdır… Evrensel ve temel insan haklarına aykırıdır… Din, inanç, inandığı gibi yaşamak hürriyetine aykırıdır… Millî menfaatlerimize, millî kimlik ve kültürümüze aykırıdır.
Niçin yasal sınırlar içinde bu haksızlıkları ve aykırılıkları tenkit ve protesto etmiyoruz? Niçin haklarımızı aramıyoruz? Niçin Fatih Sultan Mehmed Han’ın lanetinden ve bedduasından hem kendimizi, hem devleti, hem ülkeyi kurtarmak için gereği gibi çalışmıyoruz? Heyhat heyhat heyhat!.. Müslümanların içinde şimdi öyle taifeler var ki, bırakın Ayasofya’yı tekrar cami yapmak,

Dinlerarası Diyalog adına Hıristiyanlara vermeye hazırdırlar.

Yorumlar (0)