Vali Hasan Karahan’ın 14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajı

Denizlisi Vali Hasan Karahan’ın 14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajı yayınladı.

GÜNDEM 13.03.2019, 14:11
Vali Hasan Karahan’ın 14 Mart Tıp Bayramı Kutlama Mesajı
banner1665

HABERDENİZLİ.COM

Denizli Valisi Hasan Karahan 14 Mart 1827 tarihinde Tıbbiye-i Şahane Mektebinin kuruluşu nedeniyle 1937 yılından bu yana Tıp Bayramı olarak kutlanan 14 Mart'ı, bilim ve teknolojinin baş döndürücü hızla ilerlediği tıp alanında her gün kaydedilen yeni gelişmelerin ışığında kutluyoruz diyerek konuşmalarına şu şekilde devam etti;

Kanuni Sultan Süleyman’ın "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi..." meşhur mısralarıyla veciz bir şekilde vurguladığı gibi sağlık; insanoğlunun sahip olduğu en değerli zenginliklerin başında gelmektedir.

Şartlar ne olursa olsun fert ve toplumun sağlığını korumak, insanların mutluluğunu sağlamak, herkesin derdine çare olmak için koşan hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız, bu kutsal görevi büyük bir özveri ve meslek aşkıyla yerine getirmektedirler.

Bilimin hızla ilerlediği çağımızda sağlık ve tıp alanında da her gün yeni gelişmeler kaydedilmektedir. Ülkemiz bugün, başka sahalarda olduğu gibi, tıp eğitimi- teknolojisi ve sağlık hizmetleri alanındaki performansıyla da dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ülkemiz sağlıklı insan kaynağının niteliği ve sunulan sağlık hizmetinin etkinliği bakımından, dünyanın gelişmiş ülkeleriyle boy ölçüşecek seviyeye ulaşmıştır. Bu başarının arkasında köklü eğitim kurumlarımız, bilgi ve tecrübe sahibi hocalarımız, kamu ve özel sektörümüzün yönetim ve işletme becerisi yatmaktadır.

Denizli, Ege Bölgesinde sağlık sektörünün kalbi konumundadır. Kamuya bağlı hastanelerin yanı sıra özel sektörün işlettiği hastanelerin Denizli'nin şifa dağıtan Merkez haline gelmesinde önemli bir payı bulunmaktadır. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, bilgi, birikim ve tecrübelerine fiziki gelişmişlik ve modernliği de ekleyen sağlık sektörümüz Denizli'nin yükselen değeri olmaya devam etmektedir. Hastanelerimiz sadece Denizli halkına hizmet vermekle kalmamış bölge halkının da teşhis ve tedavi için tercih ettiği sağlık kuruluşları haline gelmiştir. Bu durum, fedakarca hizmet veren sağlık çalışanlarımızın başarısıdır.

Her türlü övgüyü fazlasıyla hak eden sağlık çalışanlarımızın zaman zaman münferit de olsa maruz kaldığı ve bizleri derinden yaralayan şiddet olaylarının sona ermesi noktasında alınan tedbirlerin yanında, vatandaşlarımızın da gereken hassasiyeti göstermesi büyük önem taşımaktadır.

Özellikle yeri gelmişken kan bağışı ve organ bağışı konusunda da toplumun her kesimini daha duyarlı ve bilinçli olmaya davet ediyorum. Bu konuda inanıyorum ki Denizli Halkı gereken hassasiyeti göstermeye devam edecektir.

 Yılın her günü, günün her saati insan sağlığına hizmet eden, özveriyle çalışan, yurdumuzun her köşesinde insan sağlığına fedakârca hizmet eden sağlık camiasının “14 Mart Tıp Bayramlarını” kutluyor, son derecede zor ve kutsal bu mesleğe emek veren tüm sağlık çalışanlarına başarılar diliyorum.

Yorumlar (0)