banner1029

YSK'NIN SEÇİM TARİHİ 1 KASIM

YSK milletvekili genel seçiminin yenilenmesi halinde, yasadaki 90 günlük süreyi 30 gün kısaltarak, 1 Kasım’da seçimleri yapmayı planladığı öğrenildi.

YSK'NIN SEÇİM TARİHİ 1 KASIM
banner1231

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 1 Kasım'a endeksli seçim takvimi ile tüm hazırlıklarının da hazır olduğu bildirildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla erken seçime gidilmesi ihtimalinin ağırlık kazanmasının hemen ardından, olası erken seçim tarihi tartışılmaya başlandı. Bu kapsamdaYSK, milletvekili genel seçiminin yenilenmesi halinde, yasadaki 90 günlük süreyi kısaltma yetkisi bulunduğuna oy birliği ile karar vermişti. YSK'nın bu kararının “kesin” olduğu ve itirazın mümkün bulunmadığı öğrenilirken, kararın da Meclis'te temsil edilen AK Parti, CHP, MHP ve HDP YSK temsilcilerinin de olumlu görüşleri alındıktan sonra oy birliğiyle alındığına vurgu yapıldı.

60 güne çekilecek

Cumhurbaşkanı tarafından 45 günlük sürede hükümet kurulamadığı için erken seçim kararı alınması halinde, 90 gün sonra ilk pazar günü seçimin yapılması gerekiyor.


Milliyet'in YSK kaynaklarından alığı bilgiye dayandırdığı haberine göre Erdoğan'ın erken seçim kararının ardından 90 günlük süre 60 güne çekilecek ve seçim takvimi 30 gün (1 ay) kısaltacak. Bu durumda, erken seçim Kasım ayı başında yapılabilecek.

YSK kaynakları, erken seçim kararı alınması halinde, seçimlerin 1 Kasım'da yapılması için takvimin hazır olduğunu ve bütün çalışmaların da bu tarih üzerinden yapıldığını söyledi.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER