Yenilenebilir Enerji Kaynakları

GÜNCEL 22.12.2021, 16:39
Yenilenebilir Enerji Kaynakları
banner1749

Günümüzde nüfusunun da artması ile birlikte enerjinin önemi artmakta insanları da etkileyen bir durum haline gelmektedir. Bu noktada yenilenebilir enerji kaynakları oldukça önemlidir. Bu konuda izmir hurdacı hizmeti ile geri dönüşüm sektörüne katkı sağlayan Hurdacı Muhsin, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının önemine dikkat çekerek, sektörün içinde bir firma olarak bizlere çok değerli ve önemli bilgiler vermiştir.

Yenilenebilir enerji kaynakları, doğal çevreden sürekli olarak elde edebileceğimiz veya tekrarlanabilen kaynaklardır. Günümüzde elde ettiğimiz enerji kaynaklarının %80’i fosil yakıtlarından oluşmaktadır. Bu fosil yakıtlar kömür, doğal gaz ve petroldür. Fosil yakıtlar olarak adlandırdığımız bu enerji kaynakları doğaya ve insan geleceğine ciddi zararlar vermektedir. Bundan dolayıdır ki yenilenebilir enerji kaynakları hem insanlık hem de doğa ve diğer canlılar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına şu örnekleri vermemiz mümkündür.

•Rüzgâr Enerjisi

•Güneş Enerjisi

•Jeotermal Enerjisi

•Biyogaz Enerjisi

•Biyokütle Enerjisi

•Hidroelektrik Enerjisi

•Dalga Enerjisi

•Hidrojen Enerjisi

Tüm bunlar önemli yenilenebilen enerji kaynaklarındandır. Sırasıyla bunlara değinerek ne olduğunu açıklayacağız.

Rüzgâr Enerjisi

Rüzgâr enerjisi kaynağını güneşten almaktadır. Güneş enerjisi denizleri ve karaları aynı oranda ısıtmadığı için oluşan basınç farkı ile rüzgar meydana gelir. Rüzgârın etkisi fazla olduğu bölgelere rüzgâr tribünleri kurularak, rüzgârda var olan kinetik enerjici önce mekanik enerjiye daha sonra ise elektrik enerjisine çevrilir. Özellikle İzmir Çeşme ve Urla bölgesinde bu enerji türüne büyük yatırımlar yapılmaktadır. Hurdacı Muhsin; Karabağlar hurdacı firması olmasına rağmen o bölgede yapılan bu tür yatırımları desteklediklerini belirtmişlerdir. Çünkü rüzgar bakımında çok zengin bir bölge olduğunu ve yenilenebilir enerjiye katkısının çok olacağının görülmesi gerekmektedir.

Rüzgârdan elde edilecek olan enerji miktarı rüzgârın o anki ismi hızına bağlı olarak değişmektedir. Günümüzde dünya elektriğini %2’sini rüzgâr enerjisi karşılamaktadır. Rüzgâr enerjisi temiz enerji kaynaklarından olup, çevreye olan zararlı etkisi minimum düzeydedir.

Güneş Enerjisi

Güneş dünya sisteminde bulunan tüm gezegenler için bir enerji kaynağıdır. Dünyamızda yaşayan tüm canlılar için vazgeçilmez bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi ülkemizde özellikle yaz aylarında verimliliği yüksek olan bir enerji türüdür. Bu yüksek verimliliği hem elektrik verimliliği hem de pratiklik açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Güneş enerjisinden yararlanabilmek adına kurulan paneller günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları arasında ilk sırada yer almaktadır. Genellikle evlerin çatısında rastladığımız güneş panelleri ile su ısıtılarak evin sıcak su ihtiyacı karşılanabilir veya evin ısıtma tesisatına verilerek evin ısınmasında kullanılabilir. Güneş enerjisi panelleri güneşten gelen ışınları toplayarak elektrik veya ısı üretimi sağlamaktadır. Güneş enerjisi günümüzde ışık, elektrik ve ısı olarak değerlendirilebilir. Güneş enerjisi panelleri topladığı enerjiyi direk olarak elektriğe çevire bilmektedir.

Jeotermal Enerjisi

Yer ısısı anlamına gelmekte olan jeotermal; Doğa olayları ve yağışlar sonrasında Yerkabuğundaki çatlaklardan mağmaya inerek mağmada ısınan bu suyun tekrar yeryüzüne buhar veya sıcak su olarak ulaşmasına denir. Mağmada ısınan bu suyun yeryüzüne ulaştıktan sonra buhar tribünleri sayesinde bir çok enerji türüne dönüştürülmektedir. Bugün günümüzde elektrik enerjisi ne dönüştürülüp kullanılabildiği gibi bir çok hastaların fizik tedavisinde veya şifalı su adı altında turistlik bölgelerde de kullanılabilmektedir.

Biyokütle Enerjisi

Tükenmeyen bir enerji çeşidi olan biyokütle enerjisi her yerde elde edilebilir. Özellikle günümüzde kırsal alanlarda sosyo-ekonomik gelişmelere oldukça önemli katkı sağlamaya uygun bir enerjidir. Biyokütle enerjisi için özel olarak buğday, mısır gibi yetiştirilen bitkilerin yanında denizdeki yosunlar, hayvan dışkıları, gübre, sanayi atıkları ve bugün evimizden çıkan tüm organik çöpler yani meyve ve sebze artıklarını kaynak oluşturabilmektedir.

Hidroelektrik Enerjisi

Temelinde akan suyun enerjisi bulunmaktadır. Hızlı bir şekilde akan suda oluşan bu enerji günümüzde elektrik enerjisine dönüştürürlerek kullanılmaktadır. Doğamıza zarar vermeyen bu enerji türü de yenilenebilen enerji kaynaklarından biridir. Bu enerji kaynaklarını kullanabilmek için yükseltenin fazla olduğu alanlarda santraller kurulmaktadır.

Hidrojen Enerjisi

Bugün günümüzde kullanımı zor olduğu için çok fazla tercih edilmeyen bir enerji kaynağıdır. Hidrojen enerjisini aktif bir şekilde kullanabilmek adına teknolojinin gelişmesi şarttır. Gelecekte önemli bir yere sahip olan hidrojen enerjisini yakıt ve ısı üretiminde kullanılması hedeflenmektedir.

Yorumlar (0)