Yeni yıla fidan dikerek girelim

Denizli’de Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bu yılda yılbaşı öncesinde vatandaşlara çeşitli türlerden ücretsiz 20 bin fidan dağıtılacak.

Yeni yıla fidan dikerek girelim
banner1329

Denizli’de Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bu yılda yılbaşı öncesinde vatandaşlara çeşitli türlerden ücretsiz 20 bin fidan dağıtılacak. Fidan dağıtımları 28 Aralık Cuma günü Delikliçınar Meydanı ile 31 Aralık Pazartesi günü İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bölge müdürlüğü binası önünde yapılacak. İsteyenlere ücretsiz olarak fidanlıklardan çam fidanı da verilecek. Orman Bölge Müdürü Mümtaz Kanat, yeni yıla ağaç keserek değil, fidan dikerek girilmesini istedi. Müdürlük olarak Karahasanlı Fidanlığında üretilen çam ve çeşitlerinden hazırlanan iki kamyon dolusu 20 bin fidanı bu yılda ücretsiz olarak vatandaşlara dağıtacaklarını söyleyerek, “Yılbaşı yaklaşırken, ormanlık alanlardan yılbaşı çamı adı altında çam, göknar ve ladin gibi ağaç türlerinden bilinçsiz vatandaşların kesim yapabileceği yönünde duyumlar alıyoruz. Yılbaşı için ormandan ağaç keserim diye düşünenler varsa bu fikri akıllarından çıkarsınlar. Ormanlık alanlarda görevli ekiplerimizin sayısını ve devriye sayılarını attırdık. Ormana girmek izinsiz ağaç kesmenin cezası ağırdır. Bir fidanı kesmenin cezası 3 ay ile 5 yıl hapis cezasından başlar ve ağır para cezaları uygulanır. Biz vatandaşlarımızın bu tür cezai işlemlerle karşı karşıya kalmasını istemiyoruz. Onun içinde bu yılda yılbaşı öncesinde yeni yıl çamlarını ücretsiz olarak halkımıza biz dağıtacağız. Evinde çam ağacı süslemek isteyenler fidanlıklardan da ücretsiz olarak fidan alabilir. Ormanları korumalıyız. Çünkü bir ormanın oluşabilmesi için uzun yılların geçmesi gerekiyor” dedi.      

Ağaç kesme fidan dik

Geçen yıl yılbaşı öncesinde ‘Yeni Yılda Bir Fidan’da Sen Dik’ sloganıyla Delikliçınar Meydanı’nda vatandaşlara ücretsiz 10 bin fidan dağıttıklarını bu yılda ‘Ağaç kesme, fidan dik’ sloganıyla iki farklı noktada toplam 20 bin fidan dağıtılacağını belirten Bölge Müdürü Kanat, “Geçen yıl yaptığımız fidan dağıtımına vatandaşlarımız yoğun ilgi göstermişti. Bu yıl dağıtacağımız fidan sayısını ve dağıtım yapılacak noktaları arttırdık. Halkımızın ücretsiz fidanları alıp evine götürebilmesi için fidanlar naylon poşetlerde tüp içinde dağıtılacak. Dağıtım sırasında görevlilerimiz tarafından dağıtılan fidanların dikimi ile ilgili bilgilerde halkımıza verilecek. Yeni yıl, yeni umut, yeni başlangıç demek. Bizlerde yeni yıla girerken fidan dikerek ülkemizin yeşillenmesine destek vermeliyiz. Ormanlık alanlarımızı bu sayede geliştirir ve büyültürüz. Gelecek kuşaklara temiz ve yeşil bir ülke bırakmak istiyorsak, har fırsatı iyi değerlendirip, bol bol fidan dikmeliyiz” şeklinde konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2012, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
banner1243