Yeni Geliştirilen Yerli Pamuk Çeşitleri İçin Tarla Günü Düzenlendi

Denizli'nin Merkezefendi İlçesi Aşağışamlı Mahallesinde ’’Yeni Geliştirilen Yerli Pamuk Çeşit Demonstrasyonu’’ Tarla Günü yapıldı. 

GÜNCEL 23.10.2019, 10:45
Yeni Geliştirilen Yerli Pamuk Çeşitleri İçin Tarla Günü Düzenlendi

HABERDENİZLİ.COM

Tarla Günü'ne Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mehmet Atmacaoğlu, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Koray Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Neşet Koca, Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Şube ve ilçe Müdürleri, teknik personeller ile vatandaşlar katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü V. Mehmet Atmacaoğlu yaptığı açılış konuşmasında “Bugün tarla gününü yapmakta olduğumuz, Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından Desteklenen “Yeni Geliştirilen Yerli Pamuk Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen Yerli Pamuk Çeşitlerinden SC 2079 ve SC 2009’un demonstrasyonları kuruldu.

Denizli pamuk üretimi hakkında da bilgi veren İl Müdürü Vekili Mehmet Atmacaoğlu “İlimizde 2019 yılı itibariyle yaklaşık 97 bin dekar alanda 51 bin ton kütlü pamuk rekoltesinin elde edilmesi bekleniyor, Üretim yoğun olarak Merkezefendi, Sarayköy ve Pamukkale İlçelerinde yapılıyor.

Bu yılki pamuk üretim sezonu; iklim koşulları açısından uygun seyretmiş ve ekonomik seviyede verimi etkileyecek önemli bir hastalık ve zararlı epidemisi yaşanmadı, Ortalama dekar verim tahmini 520 kg civarında olcağı tahmin ediliyor.

Bölgede yaygın olarak ekilen diğer çeşitlerle verim ve kalite özellikleri bakımından kıyaslama yapılarak öne çıkan çeşitlerin Denizli'de yaygınlaştırılması için çalışıyoruz. Özellikle Denizli’nin de içerisinde bulunduğu Ege pamukları ise kalite özellikleri bakımından standart olarak kabul ediliyor, tekstil sektöründe öncelikli olarak tercih ediliyor. 
Bu proje kapsamında düzenlenen Tarla Günü ülkemize pamuk sektörüne katkı sağlaması diliyoruz. “dedi.

Merkezefendi Kaymakamı Dr.Adem Uslu stratejik öneme haiz ürünleri yetiştirmenin önemine dikkat çekerek, pamuk yetiştiriciliğinin tarihsel gelişimi içerisinde stratejik bir ürün olduğunu, yerli ve milli tohum geliştirmenin gerekli olduğunu ifade ederek projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Pamuk Islah ve Genetik Bölümü Başkanı Süleyman Çiçek yeni geliştirilen pamuk çeşitleri SC 2079 ve SC 2009’un ürün verimi, çırçır randımanı, Lif kalitesi, toprak isteği, hastalık ve zararlılara karşı mukavemeti gibi özellikleri konularındaki açıklamaları katılımcılar tarafından ilgi ile dinlendi.
Tarla Gününe katılan davetlilerin önder çiftçi Osman Solak’ın pamuk tarlasında yapılan inceleme ile Tarla günü sona erdi.


 

Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)