Vicdanlarını Sorgulasınlar

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay 1954'te vefat eden Buldan'ın dokumadaki en büyük değerlerinden biri olan merhum Süleyman Tansöker'in cenazesinin nakledilmesiyle ilgili bazı basın gruplarının yanlış haberler yapması üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

Vicdanlarını Sorgulasınlar
Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay 1954'te vefat eden Buldan'ın dokumadaki en büyük değerlerinden biri olan merhum Süleyman Tansöker'in cenazesinin nakledilmesiyle ilgili bazı basın gruplarının yanlış haberler yapması üzerine bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan yanlış haberlere olan üzüntüsünü dile getiren Mustafa Gülbay açıklama yaptı :

''Beni basın açıklamasını öne almaya iten konu şu: Bildiğiniz üzere Buldan Dünya dokumasında merkezi bir yerde. Yıllarını Buldan'da geçirmiş vefat eden çok değerli, Süleyman Tansöker namıdeğer Hoşgör Süleyman abimize bazı basın gruplarının yaptığını uygun görmüyorum. Öncelikle Hoşgör Süleyman abimizin bu lakabı nasıl aldığının kısaca hikayesini anlatmak istiyorum. Süleyman abi  1940'lı yıllarda bir kumaş icat eder, ortaya hoşgör kumaşı çıkar. Ama hanımı buna kızar neden benim dediğim kumaştan yapmadın diye. Süleyman abimiz de bu seferlik de böyle olsun dalgınlığıma geldi, hoşgör hanım der. Bunun üzerine öyle namı kalır ve lakabı hoşgör Süleyman olur. Süleyman abimiz 1954'te vefat etti. Çok sevilen bir insandı. Buldan'ın dokumadaki en büyük değerlerindendi. Mezarı İzmir'deydi. Gerek ailesi gerekse yakınları açısından kolaylık olsun diye daha çok ziyaret edilmesi için cenazesini Buldan'a nakletme konusunda başvuruda bulunduk. Kabul edildi, 31 Ağustos'ta Buldan'a naklini yaptık. Ne yazık ki bazı basın gruplarının bu habere attığı başlık bizleri derinden üzdü. Torunu Ertan Tansoker aradı beni telefonda, o kadar üzülmüştü ki ağlıyordu konuşurken. Bu başlığı atanlarda hiç mi vicdan hiç mi akıl yok dedi. Böyle şeylerle mutlu mu oluyorlar bunlar gazeteci cahiller, neyse ki olayı bilen biliyor dedi. Gerçekten bu başlığa çok üzüldü. Arkadaşlar gazetecilik habercilik bana göre vicdanlı olmak dürüst olmaktır. Gerçeği ararken parçalanmayı göze almaktır. Bu insanların aynanın karşısına geçip kendilerini sorgulamaları lazım. Bilip bilmeden rastgele haber yapılmaz. Kaldı ki 2 saatte İzmir'den Buldan'a gelmek mümkün mü? Bazı şeyleri sorgulamak lazım kes yapıştırla olmuyor. İnsanın vicdanını sorgulaması lazım. Ben burda bu başlığı atan basın gruplarını kınıyorum. Bu başlığı atan diğer Basın gruplarının da vicdanlarını sorgulaması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Denizli Basın grubuna da duyarlı oldukları için Teşekkürlerimi sunuyorum'' dedi. 

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER