Veteriner Hekimler Günü Kutlandı

Denizli Veteriner Hekimler Odası (DVHO)  Üyeleri, Veteriner Hekimler Günü nedeniyle Valilik önündeki Atatürk Anıtına çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Veteriner Hekimler Günü Kutlandı
banner1336

 Veteriner Hekimler Odası Başkanı Türkay Berberoğlu, Bu yıl Dünya Veteriner Hekimler Günü Ödülü’nün konusunun “Antimikrobiyel Direnç – Farkındalıktan Aksiyona” olarak belirlendiğini söyledi.

Veteriner Hekimler’in antimikrobiyel dirençle mücadelede çok önemli görevler üstlendiğini belirten  Türkay Berberoğlu, “Antimikrobiyel ajanların kullanımı hayvan refahı ve gıda güvenliğinin çok önemli bileşeni olan hayvan sağlığı alanında önemli ilerlemelere neden olmuştur. Bu hayat kurtaran ilaçların hem insan hem hayvan sağlığı için mevcudiyetinin ve etkinliğinin muhafaza edilmesi geleceğimizin korunması için elzemdir. Ancak bu ilaçların insan, hayvan ve bitki sağlığı alanlarında aşırı ve yanlış kullanımı antimikrobiyel direnç oluşumunu çarpıcı biçimde hızlandırmıştır. Veteriner Hekimler antimikrobiyel dirençle mücadelede çok önemli görevler üstlenmektedir. Bu görevler arasında antimikrobiyel kullanımının düzenlenmesi ve denetlenmesi, çiftçi ve hayvan yetiştiricilerine profesyonel tavsiyelerde bulunulması ve insan sağlığı sektörü ile işbirliğinde bulunulması sayılabilir. Hayvan hastalıklarının kontrolündeki gelişmelerin devam ettirilebilmesi ve hayvan refahının iyileştirilmesi için, Veteriner Hekimler sorumlu ve bilinçli antimikrobiyel kullanımına gayret etmelidirler.Şimdi kelimeleri faaliyete geçirme zamanıdır. Bu yılki Dünya Veteriner Hekimler Günü temasıyla, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ve Dünya Veteriner Hekimler Birliği, Veteriner Hekimleri, ilgili diğer sektörlerle birlikte, kendi ülkelerinde antimikrobiyel direnç ile savaşmaya ve bu konuda farkındalık oluşturacak girişimlere davet etmektedir” diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Ali Uzakgider de yaptığı konuşmada, Veterinerlerin hayvan sağlığı ve güvenli gıda konusunda fedakarca hizmet verdiklerini belirterek veteriner Hekimlerin Dünya veteriner Hekimler Gününü kutladı.  MESUT GÜLER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER