banner1348

Vali Karahan: Milli Mücadele Ateşini Yakan Şehir Denizli

Denizli Valisi Hasan Karahan 15 Mayıs Milli Mücadele günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Vali Karahan, mesajında; “Denizli halkı, bağımsızlık meşalesi altında toplanarak, tüm imkansızlıklara rağmen Milli Mücadelenin ilk neferleri arasında onurlu yerini almış ve bağımsızlık mücadelesinde, milis kuvvetlere Kuva-yı Milliye isminin verildiği Batı Anadolu’daki illerden biri olmuştur.” ifadelerini kullandı. 

Vali Karahan: Milli Mücadele Ateşini Yakan Şehir Denizli

HABERDENİZLİ.COM

99 yıl önce İzmir’in işgalinin ardından Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, İzmir’in Yunan askerleri tarafından işgalinin ardından Bayramyeri Meydanı’nda bir miting düzenleyerek Anadolu’da Milli Mücadele ateşini yakan kişi oldu.  Milli mücadelenin 99’uncu yılı Denizli’de çeşitli etkinlikler le kutlanıyor. Denizli Valisi Hasan Karahan, Milli Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. 

Ahmet Hulusi Efendi’nin önderliğinde Denizli halkının Kurtuluş Destanı’nın ilk neferlerinden olduğunun altını çizen, Karahan, “Denizli halkı, Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin önderliğinde İzmir’in işgalinden sadece dört saat gibi oldukça kısa bir süre sonra gönüllü olarak milis kuvvetlere katılmaya başlamıştır.” dedi. 
Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin Bayramyeri Meydanı’nda düzenlediği mitingdeki sözlerini hatırlatan Karahan, “Hulusi Efendi’nin ‘Silahımız olmayabilir, topsuz tüfeksiz sapan taşları ile de düşmanın karşısına çıkacağız. İstiklal aşkı, vatan sevgisi hassasiyet şuurumuz ile kalbimizdeki iman ile mücadelemizin sonunda zaferi kazanacağız. Bu uğurda canını verenler şehit, kalanlar gazilerdir. Bu mutlak olarak cihad-ı mukaddestir.’ Müftü Ahmet Hulusi Efendi ve diğer üyelerin öncülüğünde düzenlenen bu mitingde Ahmet Hulusi Efendi'nin vermiş olduğu Milli Mücadele fetvası ve bu kararı takip eden fiili teşkilat, Milli Mücadele tarihimizin ilk varlığıdır.” ifadelerini kullandı. 

Bu fetva ile birlikte Denizli halkının  bağımsızlık meşalesi altında toplanarak, tüm imkansızlıklara rağmen Milli Mücadelenin ilk neferleri arasında onurlu yerini aldının altını çizen Karahan, “Denizli, Milis kuvvetlere Kuva-yı Milliye isminin verildiği Batı Anadolu’daki illerden biri olmuştur. O gün taşla, sopayla, orakla yokluklar içinde milli mücadeleye baş koyan Denizli, tek bir düşman askerinin şehre girmesine izin vermeyerek tarihteki yerini almıştır.” şeklinde konuştu.

Vali Karahan sözlerine şu şekilde devam etti.

“Atatürk’ün “Siyasî, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, iktisadî zaferlerle desteklenmezse payidar olamaz, az zamanda söner.” sözüyle birlikte yokluklarına rağmen girişimci ruhuyla çalışarak bugün Türkiye ihracatında 8. sıraya yerleşen bir kent olmayı başarmıştır. Denizli, girişimci insanı, gelişen ekonomisi ve hayırseverliği ile Milli Mücadeleyi günümüzde de onurla sürdürmektedir.”
“Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu cennet vatanımız üzerinde geçmişte oynanan kirli oyunların günümüzde de devam ettiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Dün olduğu gibi bugün de Devletimizin ve Milletimizin birliğine, Ülkemizin bütünlüğüne ve kardeşliğimize kast eden saldırılara karşı, aziz Milletimiz gereken cevabı vermiş ve vermeye de devam edecektir.”
“Hem bizden öncekilere hem de bizden sonrakilere karşı taşıdığımız sorumluluk ağır ancak, bir o kadar da gurur verici. Bu bilinçle her gün bir basamak daha yükselmek için neler yapabileceğimizin hesabını yapmalı, emanetçisi olduğumuz mirası bizden sonrakilere çok daha iyi koşullar altında teslim etmeliyiz.”

“Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Mücadelesinde Denizli halkına önderlik yapan Müftü Ahmet Hulusi Efendi ile Milli Mücadelemizin bütün Kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren tüm Aziz Şehitlerimizi, Kahraman Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.Ruhları şad olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER