Vajina Gençleştirme Nedir? Nasıl Yapılır?

GÜNCEL 09.01.2022, 10:00
Vajina Gençleştirme Nedir? Nasıl Yapılır?
banner1749

Vajinal rejüverasyon yani vajina gençleştirme, vajinaya eski formunu yeniden kazandırmak için uygulanan işlemlere verilen addır. Zaman içerisinde vajinadaki kollajen dokularda yıkım meydana gelir. Vajina eski sıkılığını, formunu kaybeder ve dış genital bölgede de bazı istenmeyen değişimler meydana gelebilir. Kadınlar için bu durum çoğu zaman rahatsızlık verici bir boyut kazanabiliyor. Kendine güven sorunlarına ya da cinsel isteksizlik gibi sıkıntılara yol açabiliyor. Vajina gençleştirme ise kadınların yaşadıkları bu problemlere kalıcı bir çözüm sunuyor.

Vajina gençleştirme kapsamında sıklıkla uygulanan işlemler vajina daraltma ve labioplasti estetiği oluyor. Her iki yöntem vajinanın eski formunu kazanmasını sağlarken aynı zamanda fonksiyonel açıdan alınan hazzı da olumlu yönde etkiliyor.

  • Vajina Daraltma

Genetik faktörler, vajinal doğumlar ve yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle zaman içerisinde vajinada sıkılık kaybı meydana gelir. Vajinada genişleme olması ise çiftlerin cinsel yaşantısına olumsuz bir yansıma yapabiliyor. Psikolojik açıdan da kadınların kendilerini iyi hissetmesini önleyebilen vajina genişlemesi problemi lazerle vajina sıkılaştırma ya da vajinoplasti ile çözülebilen bir sorundur. Vajinadaki genişlemenin düzeyi fazla olmadığında ameliyata gerek kalmadan, sadece lazer ışınları ile vajinada daha sıkı bir form elde edilebiliyor. Genişlemenin fazla olduğu durumlarda ise devreye cerrahi müdahale yani vajinoplasti giriyor.

  • Labioplasti

Labioplasti ise vajinanın iç dudak bölgesinde meydana gelen sarkıklığı gidermek için yapılan bir müdahaledir. Bu estetik ameliyatta fazla doku kesi ile çıkarılır ve böylelikle iç dudaklara daha ideal bir boyut kazandırılmış olur. İç dudaklardaki sarkıklık sadece psikolojik açıdan değil fizyolojik açıdan da kadınlara rahatsızlık verebiliyor. Sıklıkla tekrar eden enfeksiyonlar, tahriş gibi çeşitli sorunları gidermek için de bu operasyondan faydalanılabilir.

Vajina Gençleştirme Riskli Mi?

Vajinanın daha genç bir form kazanmasını sağlamak için gerçekleştirilen bu prosedürden faydalanmak isteyenler yapılan işlemlerin riskli olup olmadığını da merak ediyor. Her ameliyatın kendi bünyesinde çeşitli riskler barındırdığını unutmamak gerekir ve dolayısıyla vajina gençleştirme işlemleri de sıfır risk içermez. Ancak Bursa’da hizmet sunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Barış Korkmaz gibi tecrübeli doktorların tercih edilmesi durumunda uygulanan işlemlerin riskleri de minimum seviyeye inecektir.

Uygulanan işlemler ve ameliyatlar sonrasında bazı geçici yan etkiler de ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler kızarıklık, şişme, ödem ya da morarma şeklinde sıralanabilir. Tamamı son derece normal olup kısa zamanda kendiliğinden geçecek etkilerdir. Vajina gençleştirme yönteminden faydalanmak isteyenlerin bu konuda herhangi bir endişe duyması gerekmez. Zira randevu alındığında uygulanacak işlemlere ya da ameliyata dair tüm bilgiler hastaya aktarılıyor. Hastalar işlem sonrasında kendilerini nasıl bir sürecin beklediği konusunda da fikir sahibi oluyor.

Vajina Gençleştirme Sonrasında İyileşme Süreci Nasıl?

İyileşme sürecini ağrılı ya da hastayı zorlayıcı olduğunu belirtemeyiz. Çünkü uygulanan yeni teknikler sayesinde artık hastalar bu süreci gayet konforlu bir şekilde atlatabiliyor. Önemli olan doktorun uyarılarını dikkate almak ve aynı zamanda hijyen koşullarına da dikkat etmektir. Bu sayede enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak mümkün olabiliyor. Vajina bölgesine yapılan müdahalenin ardından bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bu sürenin iyileşme dönemini kapsadığını söyleyebiliriz. Lazer ile gerçekleştirilen işlemin ardından iyileşme daha kısa zamanda tamamlanabiliyor ve cerrahi müdahale sonrası iyileşme daha uzun sürebiliyor. İyileşme süresi kişinin doku yapısı ile de ilgilidir.

İşlem sonrasında vajinal akıntıda bir miktar artış olabilir. Endişe edilmesini gerektirecek bir durum olmadığını belirtelim. Çoğunlukla hastaların ağrı şikayeti olmaz ancak bazı kişilerde çok hafif bir ağrı da meydana gelebilir. Bu ağrı da geçicidir ve hastanın rahatsız olması durumunda doktorun önerdiği ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Uygulanan işlemlerin neticesini görmek için bir süre beklenmesi gerekiyor. Dokulardaki iyileşmenin tamamlanması ile birlikte vajina gençleştirme işleminin olumlu etkileri de fark edilmeye başlanacaktır.

Doğumdan Hemen Sonra Vajina Gençleştirme Mümkün Mü?

Doğum sonrası annelerin bir süre beklemesi önerilir. Rahmin yeniden eski formunu kazanması ve dokulardaki iyileşmenin gerçekleşmesi gerekir. Aynı zamanda annelerin emzirme dönemini tamamlamayı beklemeleri de önem taşıyor. Sonrasında vajina gençleştirme işlemleri yapılabilir. Tahmin edilebileceği gibi hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ve benzeri müdahalelerden uzak durulmasında fayda var. Ancak doğumun ardından belirli bir sürenin geçmesi sonrasında genital estetik işlemlerden rahatlıkla faydalanılabilir.

Yorumlar (0)