Üniversite öğrencilerinden doğaya destek

Denizli’de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kuş Gözlem Topluluğu (PAMUKKUŞ) üyesi öğrenciler tarafından üniversite kampusu ve civarındaki ağaçlara 200 kuş yuvası asıldı.

Üniversite öğrencilerinden doğaya destek
Denizli’de Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kuş Gözlem Topluluğu (PAMUKKUŞ) üyesi öğrenciler tarafından üniversite kampusu ve civarındaki ağaçlara 200 kuş yuvası asıldı. Orman Zararlıları ile Mücadele (OZM) Şube Müdürü Nevzat Sicimli ’nin gözetiminde gerçekleşen etkinlik, kampus içindeki göllü bahçede başladı. PAMUKKUŞ Topluluğu Başkanı Esat Kızılkaya, Orman Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptıkları çalışmayla doğal hayatın gelişimine katkıda bulunmaktan mutlu olduklarını söyledi. Başkan Kızılkaya, “Topluluk olarak kuşlarla ilgili olarak etkinlikler düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl şubat ayında 15 kişilik ekiple Denizli’nin dört bir yanında kuş sayımı yapmıştık. Çardak Acıgöl, Çivril Işıklı Gölü, Sarayköy Umutsazlığı ve Vali Recep Yazıcıoğlu Barajı’nda 35 kuş turu ile birlikte yaklaşık 40 bin kuşun sayıldığı etkinliğimizi üyelerimiz çok sevmişti. Bu yılda orman bölge müdürlüğümüz tarafından ahşaptan hazırlanan 200 kuş yuvasını üyelerimizle birlikte kampusumuz içinde ağaçlara asacağız. Etkinliğimizle birlikte kuşlara korunaklı bir yuva yeri sağlarken, doğal hayatta kuşların sayısının artmasına da destek vermiş olacağız.   ” dedi.

Kuşların sayısı artacak

Bölge müdürlüğü olarak orman varlığının korunması ve geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden OZM Şube Müdürü Sicimli, “Orman zararlısı böceklerin pek çoğunu tüketerek, ağaçlara doğal bakıcılık yapan mavi baştankara, büyük baştankara, çam baştankarası ve Anadolu sıvacısı gibi kuş türleri için özel olarak yuva hazırladık. Ekiplerimiz tarafından yuvalar özellikle ormanlık alanlar içine yaptığımız kuş havuzların olduğu bölgelere asılıyor. Yuvaların içine yerleşen korunaklı bir yuvaya sahip olurken, kuşlar ve yavruları dışarıdan gelecek tehlikelere karşıda kendilerini koruma altına almış oluyorlar. Bu sayede doğal hayatta kuş sayısının arttırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2013, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER