Un ve Makarnaya Büyük Zam

Türk lirasında görülen tarihi değer kaybı sonrası toptan un fiyatları bir günde 55 TL birden zamlandı. Un sanayicilerine göre, aralık itibarıyla marketlerdeki bir kilo un 12.60 TL'ye çıkacak. Makarna sanayicileri, yılbaşından sonra bir paket makarnanın 5 lirayı aşacağına işaret etti.

GÜNCEL 25.11.2021, 17:00
Un ve Makarnaya Büyük Zam

Fırıncılar ise undaki artışlar sonrası ekmeğin en az 3 liraya çıkmasını talep ediyor. Temel gıda maddelerindeki zamlara her gün bir yenisi ekleniyor.
Buğday fiyatlarının küresel piyasalarda son 9 yılın rekorunu kırması, yurt içinde kuraklık nedeniyle buğday üretiminin ciddi şekilde azalması ve TL’de görülen tarihi değer kayıpları un, makarna ve ekmek fiyatlarını vurdu.
Ülke genelinde bilinen bir un markasının fabrika satış temsilcisinin sozcu.com.tr’ye aktardığına göre, 2021 Ocak’ta 150 TL olan 50 kilo unun toptan fiyatı kasım ayı itibarıyla 300 lirayı buldu. Bu fiyata döviz kurundaki son rekordan sonra 45-55 TL arasında yeni bir zam daha eklendi. Unun toptan fiyatı yılın ilk 11 ayında yüzde 136 zamlanmış oldu.

Toptan fiyatlarda yaşanan bu hareketliliğin fiyat listelerine gelecek ay yansıması, bu durumun perakende un fiyatlarını da yüzde 48’e kadar artırması bekleniyor.
Buğday piyasasında yaşanan hareketlilikler ve kur krizinin un fiyatlarını etkilemesi, fırıncının ekmekteki zam taleplerini artırmasının yanı sıra makarna fiyatlarının da en az yüzde 15 zamlanmasına yol açacak.

BİR KİLO UN 12.60 TL’YE ÇIKACAK

Konuştuğumuz un sanayicileri, aralık ayından itibaren bir kilo unun yerel marketlerde 9.5 TL, ulusal marketlerde ise 12.60 TL’ye kadar çıkacağını aktardı. Ulusal marketlerde bir kilo un fiyatı, 2021 Kasım itibarıyla 8.5 TL civarında seyrediyor. Gelecek aylarda un fiyatlarındaki seyrin nasıl şekilleneceği ise büyük bir belirsizlik…
Bir un sanayicisi, normal şartlarda buğdaya harmandan sonra aralık ayının sonu ile ocak, şubat aylarında zam geldiği bilgisini vererek şöyle diyor: “Durumun vehameti buradan anlaşılabilir. Daha zam dönemi gelmeden bu kadar fiyat artışı yaşandı. Fiyatların duracağını da sanmıyorum. Önce Dolardaki artışı durdurmaları, dolar/TL’nin 10 seviyelerinde dengelenmesi gerek.”

Yorumlar (4)
Abdullah 4 gün önce
Haberi yapan hiç market fiyatlarını araştırmadan sallamış,şu an Bim'de un kilo fiyatı 5.10 tl 5kilosu 25.50
A101,'de ise 5.70tl 5 kilosu 28.50 tl yani haberde ki gibi 9-10 Tl değil doğru haber yapın vatandaşı yanıltmayın.Dürüstseniz yazdığım yorumu yayınlarsınız.
Selim 4 gün önce
Devam edin tarlaları yol arsa yapmaya belediyeye rant yapmaya beter olun
Hatice mullis 4 gün önce
Yorumum şudur askiri ücert cıktı diye herşey zam yazık ya.insalara.cooooook
hüseyin kara 3 gün önce
ülkeyi bu hale getiren dolarcılar dolarlarınız para etsin diye devamlı faiz düşürüyorsunuz istediğiniz rakama ulaşmadımı bu dolar anamızı bellediniz açız aç