Üç günde 3 bin kişi ‘Gözelim’ pekmezini tattı

Denizli’nin Bekilli ilçesinde kurulu fabrikada bölgede doğal olarak yetiştirilen çekirdekli kara üzümden el değmeden yüzde yüz doğal pekmez üreten Gözelim Pekmez Fabrikası, kendi ismiyle ürettiği pekmezini kent sakinlerine tanıtıyor.

Üç günde 3 bin kişi ‘Gözelim’ pekmezini tattı

Denizli’nin Bekilli ilçesinde kurulu fabrikada bölgede doğal olarak yetiştirilen çekirdekli kara üzümden el değmeden yüzde yüz doğal pekmez üreten Gözelim Pekmez Fabrikası, kendi ismiyle ürettiği pekmezini kent sakinlerine tanıtıyor. Gezekyatağı Camii yakındaki Kural Market’te stant açarak üç günde yaklaşık 3 bin kişiye doğal üzüm pekmezini tattırdıklarını ifade eden Gözelim Fabrikası Sahibi Mustafa Gürel, “Şarabı ile ünlü ilçemizde modern fabrikamızda tamamen hijyenik ortamda el değmeden pekmez üretiyoruz. Pekmez üretimimizde de bölgemizde bulunan tamamen organik olarak yetiştirilen çekirdekli kara üzümleri kullanıyoruz. Yüzde yüz doğal olarak hiçbir karışım maddesi kullanmadan ürettiğimiz pekmezimizi hemşerilerimize de tattırmak istedik. Kentimizin farklı bölgelerindeki marketlerde stant açarak, pekmez tadımına devam edeceğiz” diye konuştu. Pekmezin insan sağlığı açısından birçok faydasının bulunduğunu hatırlatan Gürel, “Pekmez yüksek şeker içeriği sebebiyle iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Özellikle vücudun günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum ihtiyacının büyük kısmını karşılar.
200 gram pekmez, kalori açısından bin 150 gram süte, 300 gram ekmeğe ya da 350 gram ete eşdeğerdir. Özellikle üzüm pekmezinin içinde doğal olarak bulunan glikoz ve früktoz, vücutta hemen emilerek kana karışmakta ve metabolizmada enerjiye dönüşmektedir. Vücutta kan yapımında kullanılması, enerji vermesi, iştah açması pekmezin belirgin özelliklerindendir. Gebelikte bebek gelişimi ve anne adayları için çok faydalı bir besindir. Ayrıca mide, bağırsaklar ve böbrekler üzerinde olumlu etkileri vardır. Damar sertliğini gidermekte faydalıdır ve kan dolaşımını kolaylaştırır. Havalardaki ani soğuma ile birlikte soğuk algınlığına bağlı enfeksiyonların sayısı artmaktadır, Uzmanlar böyle havalarda vücudunuzun sıcaklık dengesini korumak için pekmez tüketmenizi tavsiye ediyorlar.” Diye konuştu.


haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2012, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER