Türkiye'de Kanlı Pazar

Dün sabah (16 Eylül 2012) saat 10:15 sıralarında meydana gelen patlamada 8 polis şehit oldu, 9 polis de yaralandı.

Türkiye'de Kanlı Pazar

Dün sabah (16 Eylül 2012) saat 10:15 sıralarında meydana gelen patlamada 8 polis şehit oldu, 9 polis de yaralandı.
Patlamada şehit olan polislerin isimlerinin, Gökhan Kuzu, Fatih Celayir, Cuma Mercimek, Samet Kırcalı, Ümit Yıldırım, Murat Toprak, Osman Küçükdilan ve Şeyhmus Karakut olduğu açıklandı. Hain saldırının şüphelilerinden biri gözaltına alındı.
ŞEHİT POLİSLERİN KİMLİKLERİ AÇIKLANDI
Bingöl’ün Karlıova İlçesi yakınlarında, polisleri taşıyan midibüsün geçişi sırasında yola döşen patlayıcının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu şehit olan 8 polis memurunun kimlikleri açıklandı. Bombalı saldırıda şehit olan polisler şunlar:
Gökhan Kuzu, Fatih Celayir, Cuma Mercimek, Samet Kırcalı, Ümit Yıldırım, Murat Toprak, Osman Küçükdilan ve Şeyhmus Karakut.
Saldırıda yaralanan ve Bingöl Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 9 polisten 3’ünün hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Patlamada şarapnel isabet etmesi sonucu yaralanan Nur Zelal İslamoğlu adlı kızın da Bingöl Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi.
PKK’LILARLA ÇATIŞMA ÇIKTI
Bingöl’ün Karlıova İlçesi yakınlarında, polisleri taşıyan midibüsün geçişi sırasında yola döşedikleri patlayıcı infilak ettirerek 8 polisi şehit eden ve 9 polisi ise yaralayan PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için başlatılan operasyon, Hacılar Köyü kırsalında yoğunlaştı. Askeri birliklerin, köy korucularının da katılımıyla başlattığı operasyonda, PKK’lı teröristlerle sıcak temas sağlandı. Silah sesleri Hacılar Köyü’nden duyulurken, hava destekli operasyonun sürdüğü belirtildi.
100 KİLO PATLAYICI KULLANILMIŞ
Bingöl’ün Karlıova İlçesi yakınlarında, 8 polisin şehit olduğu, 7 polisin de yaralandığı bombalı saldırının detayları ortaya çıkmaya başladı. Olay yerinde polisin yaptığı inceleme tamamlanırken, PKK’lı teröristlerin saldırıda yaklaşık 100 kilo patlayıcı kullandığı belirlendi. Tahrip güçü çok yüksek bombanın infilak ettirildiği karayolunda 8-10 metre genişliği ve 3 metre derinliğinde çukur oluştu.
İKİNCİ MİDİBÜSTEKİ PERSONEL YARA ALMADIKarlıova’dan Bingöl’e çevik kuvvet polislerinin iki midibüsle döndükleri belirtildi. PKK’lıların bombayı patlamasında öndeki midibisün hedef olduğu, arkadan gelen diğer araçtaki personelin ise yara almadan kurtulduğu belirtildi.
Patlamayla demir yığınına dönen midibüsün kaldırılmasının ardından olay yerinde temizlik çalışması da tamamlandı. Bingöl’ü Erzurum’a da bağlayan karayolu yaklaşık 6 saat sonra yeniden trafiğe açıldı.
Güvenlik güçleri, saldırıyı gerçekleştirip kaçan PKK’lıları etkisiz hale getirmek için Karlıova ile Ilıcalar Beldesi arasındaki kırsal alanda operasyonlarını sürdürüyor. Bölgeye helikopterlerle çok sayıda Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi.
3 Kişi Gözaltına Alındı
8 polisin şehit olduğu bombalı saldırının ardından güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlar sürüyor. Hacılar Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda Jandarma Özel Harekat Timleri ile geçici köy korucularının birlikte düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren PKK’lılara yardım ettikleri değerlendirilen 3 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler, jandarmaya ait sivil bir otomobille ifadelerinin alınması için Karlıova İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.
ŞEHİT CENAZELERİ OTOPSİ İÇİN MALATYA’YA GÖNDERİLDİ
PKK saldırısında şehit olan 8 polisin cenazesi, Bingöl Devlet Hastanesi’nden, otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Burada yapılacak otopsilerinin ardından şehit canezeleri toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilecek.  Bu arada saldırıda yaralanan 7 polisten durumları ağır olan 3’ü, Elazığ’a sevk edildi.
YARALI 1 POLİS ELAZIĞ’DA
Karlıova’daki saldırıda yaralanan 7 polisten durumu ağır olduğu belirtilen Yusuf Özbey, Bingöl’deki ilk müdahalesinin ardından helikopterle Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Tedavi altına alınan Özbey’in durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Yaralı Özbey’in yakınlarının hastane önünde gözyaşları döktüğü görüldü

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER