‘Türkiye turizmi deniz, kum ve güneşten ibaret değil’

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Türkiye turizminin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını, katma değeri yüksek tarih, sağlık ve inanç turizmi modeli üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini söyledi.

‘Türkiye turizmi deniz, kum ve güneşten ibaret değil’

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Türkiye turizminin deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını, katma değeri yüksek tarih, sağlık ve inanç turizmi modeli üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini söyledi. Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği (TÜRKAP)'nin olağan gelen kurul toplantısı yapıldı. Toplantıya Vali Demir’in yanısıra Belediye Başkan Vekili Nilgün Ök, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, TÜRKAP Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

Genel kurul toplantısını Denizli’de yapmaktan dolayı dernek yöneticilerine teşekkür eden Vali Demir, termal sağlık alanında çok önemli bir şehir olduğunu ifade etti: “Türkiye’de artık hangi noktada termal kaynak varsa orada bir çaba olduğunu hissediyoruz. Yerelde, akademik ve yatırımcı düzeyinde örgütlenme olduğunu görüyoruz. Bu çabanın boşuna değil, aksine çok önemli olduğuna inanıyoruz. Ülkemiz, gururla söylüyoruz ki her alanda yetişmiş insan gücüne sahiptir. Termal alanda bu işi başarmış ülkeleri ziyaret ettiğimizde, bizim sahip olduğumuz kaynakların çok gerisindeki imkanları çok iyi değerlendirerek, hem ekonomik anlamda hem de tıp anlamında çok iyi kullandıklarını görüyoruz. Sorunun organizasyon kaynaklı olduğunu da rahatlıkla görebiliyorsunuz. Denizli olarak termal sağlık alanında çok önemli bir kent olduğumuza ve bu alanda öncülerden birisi olacağımıza içten inanıyoruz.”

Termal sağlık alanında merkez konumunu koruyan Karahayıt’ta devam eden çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayan Demir, “Özellikle Denizli-Pamukkale arasındaki yol çalışmasının başlaması, Pamukkale-Karahayıt arasındaki yolun başlayacak olması, buradaki kentsel dönüşümün başlamış olması Denizli turizmi açısından çok önemli. Bunlarla birlikte ülke turizminin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını bilmek, üzerimize yapışan bu üç etkenden kurtararak katma değeri yüksek tarih, sağlık ve inanç turizmi modeli üzerinde yoğunlaşarak edinilecek tecrübe sonrası mutlaka kültür ve diğer turizm dallarıyla desteklemek zorundayız. Bu alanda bundan sonra geriye bakmamamız ve çok daha hızlı mesafe almamız gerektiğine inanıyoruz. Artık sadece mazeret üretme, geçmişte yaşadığımız hayal kırıklıkları değil, şimdiye kadar başarabileceğimizi gösterdiğimiz hususların bundan sonra karine olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sağlık Bakanlığı’nın yeni yaklaşımı, özellikle kür merkezi odaklı termal sağlık turizmini benimsemiş olması ve bununla ilgili yönetmelik çalışmasının başlaması önemli bir gelişme.” diye konuştu.

Vali Abdülkadir Demir ayrıca Karahayıt beldesinde kent ormanı ve seyir terası yapılması planlanan 800 dekarlık alanda incelemelerde bulundu. Burada Orman Bölge Müdürü Ahmet Ersoy ve diğer yetkililerden teknik bilgiler alan Demir, projenin hayata geçirilmesiyle Karahayıt’ta yürütülen şehit dönüşümüyle birlikte önemli bir eksiğin daha tamamlanacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2013, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER