TIBBİ ATIKLARI DENİZLİ'DE BERTARAF EDİLİYOR

Denizli, Muğla ve Aydın illerinin merkez ve ilçelerinden gelen tıbbi atıklar, Denizli Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içerisinde yer alan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde yok ediliyor.

GÜNCEL 02.11.2013, 10:32 02.11.2013, 10:45
TIBBİ ATIKLARI DENİZLİ'DE BERTARAF EDİLİYOR
Denizli, Muğla ve Aydın illerinin merkez ve ilçelerinden gelen tıbbi atıklar, Denizli Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içerisinde yer alan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’nde yok ediliyor. Türkiye’nin en büyük ve en modern tesislerinden biri olma özelliğine sahip olan Denizli Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nde çevresel risk ve tehlikelerin önüne geçme noktasında ciddi tedbirler alınırken sağlık kuruluşlarından modern taşıma yöntemleri kullanılarak lisanslı araçlarla toplanan tıbbi atıklar, yüksek basınçlı buhara maruz bırakılarak steril ediliyor. Steril edilen atıklar, parçalanarak hacmi küçültülüyor. Böylece evsel çöp niteliği kazanan atıklar düzenli depolama sahasında bertaraf ediliyor.

Çok özel bir çevre politikaları olduğunu ifade eden Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye’ye örnek olan birçok çevresel yatırım gerçekleştirdiklerini ve bu sürdürdükleri çevre politikası sayesinde Türkiye'nin ‘En Çevreci Belediye’, Türkiye'nin ‘En Temiz Kenti’ unvanlarını taşıdıklarını söyledi.Evsel atıkların bertarafında gösterilen hassasiyetin çok daha fazlasını tıbbi atıkların çevreye zarar vermeden yok edilmesinde gösterdiklerini dile getiren Başkan Zolan, "Dünya’da ekonomik krizler, siyasi krizler olabilir. Bu krizler mutlaka bir gün sonlandırılır, bertaraf edilir. Ama çevresel krizler olduğunda o krizi sonlandırmak ve geriye dönüş sağlamak mümkün olmayabilir. Bu hassasiyeti bilen bizler Denizli’de çok önemli çevresel politikalar uyguluyoruz. Bu dünya bize emanet, bu emaneti aldığımızdan daha güzel ve daha iyi bırakma zorunluluğumuz var. Tıbbi atık konusunda Denizli merkez üs oldu. Aydın ve Muğla’da bizdeki gibi bir tesis olmadığı için atıkları bize gönderiyorlar ve burada yok ediliyor. Ayda ortalama 150 ton tıbbi atığın bertarafını sağlıyoruz." dedi.
Kaynak: haberdenizli.com
Yorumlar (0)