Tekkoyun, ‘Denizli kafileleri en şanslı kafilelerden’

Türkiye’den kutsal topraklara gelen ilk kafileler içinde yer aldıkları için Türkiye’ye dönecek ilk kafileler arasında olduklarını hatırlatan Kafile Başkanı Tekkoyun, “18 Eylül’de geldiğimiz kutsal topraklardan 30 ekim gecesi ayrılacağız.

Tekkoyun, ‘Denizli kafileleri en şanslı kafilelerden’

Denizli Müftü Yardımcısı ve 2. Kafile Başkanı Kazım Tekkoyun, Denizlili hacıların 2012 hac döneminin başında kutsal topraklara geldiğini, iki kafileden oluşan 410 kişilik Denizli kafilelerinin en şanslı kafileler arasında olduğunu söyledi. 18 Eylülde Türkiye’deki dört şehrin hacı adayları ile birlikte Denizli kafilelerinin kutsal topraklara ulaştığını belirten Kafile Başkanı Tekkoyun, “Denizli’den kutsal topraklara gelen kafilelerimiz Türkiye’den kutsal topraklara gelen en şanslı kafileler arasında yer aldı. İlk olarak 8 gün Medine’de kaldık. Daha sonra Mekke’ye geldik. Hacı kafilelerinin sayısı az olduğu için kutsal mekanları çok kolay ziyaret ettik, tavaflarımızı ise çok rahat yaptık. Denizlili hacılarımız kutsal topraklara erken gelmenin faydasını doyasıya yaşadı. Mescidi Nebebeyde, cennet bahçesinde dilediğimiz gibi namazlarımızı kulduk. İbadetlerimizi yaptık. Kabe’nin hemen yanında tavaflarımızı çok rahat yaptık. Safa ve Merve tepeleri arasında saylarımız çok kolay ve rahat yaptık. Denizlili hac kafilelerimizde hacılarımız doyasıya ibadetlerini yapabildiler. Kafilelerimizdeki 410 hacımız 5 din görevlimizin nezaretinde ibadetlerini yerine getirdiler. Kutsal topraklarda bulunduğumuz süre içinde haftada üç kez tüm grupların katılımı ile toplantılar yaptık. Hacılarımıza hac ibadeti ile ilgili bilgiler verdik. Kur’an-ı Kerim okumasını bilmeyenlere Kuran öğretmeye başladık. Bayan din görevlilerimiz tarafından bayan hacı adaylarımıza yönelik dini eğitimler verildi. Hacı adaylarımızın kafalarına takılan sorulara yanıt verdik ” dedi.

31 Ekimde Denizli’deyiz

Türkiye’den kutsal topraklara gelen ilk kafileler içinde yer adlıkları için Türkiye’ye dönecek ilk kafileler arasında olduklarını hatırlatan Kafile Başkanı Tekkoyun, “18 Eylül’de geldiğimiz kutsal topraklardan 30 ekim gecesi ayrılacağız. Mekke’den Cidde’ye geçerek, 31 Ekim tarihinde saat 10.40 sıralarında uçağımız havalanacak. Yaklaşık 3,5 saatlik uçuşun ardından geldiğimiz gibi Çardak Havaalanına ineceğiz. Oradan da otobüslerle Bahçelievler Kur’an kursumuzun önüne gideceğiz. Tüm hacılarımız ve görevlilerimizle birlikte karşılıklı sevgi ve saygı kuralları içinde çok güzel bir hac dönemi geçirdik.” Diye konuştu. 2 kafile 3. gruptan Temel Başbuğ, 2. kafile 1. gruptan İlyas Kızılkaya ve 2 kafile 3 gruptan Ali Güzel’de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan hac programı ile din görevlileri ve kafile başkanlarının gözetiminde çok güzel ve bol ibadetli bir hac dönemi geçirdiklerini söylediler.

haberdenizli.com

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2012, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER